Perzeidy alebo meteorický roj s radiantom v súhvezdí Perzeus sú viditeľné každý rok od polovice júla až do polovice augusta. V tomto období môžete za jednu hodinu vidieť na oblohe až 100 padajúcich meteorov. Frekvencia padania hviezd je variabilná a ich rýchlosť sa pohybuje okolo 58 km za sekundu.
Perzeidy - meteorický roj (august)
Prelom júla a augusta nie je bohatý len na letné festivaly, ale prináša aj krásne nočné divadlo na oblohe. Súhvezdie Perzeus oslobodí hviezdy šťastia, ktoré cestujú nočnou oblohou a vy si môžete symbolicky niečo priať. Nemusíte sa báť, meteorický roj nedopadá až na zemský povrch, aby ho zničil, práve naopak, zdobí nočnú letnú oblohu.
Zo Zeme vidieť tieto padajúce úlomky kométy 109P Swift-Tuttle smerujúce zo súhvezdia Perzeus, preto sa aj nazývajú perzeidy. Kométa Swift-Tuttle bola u nás naposledy pozorovaná v roku 1992, jej ďalšie zjavenie bude na Zemi pozorovateľné cca roku 2126.
Kedy padajú hviezdy - perzeidy maximum 2023, hmloviny
Každoročne môžete perzeidy vidieť od druhej polovice júla, počas tzv. noci maxima. Ich viditeľnosť je závislá od fázy a polohy Mesiaca, preto ich môžete vidieť viac, menej alebo vôbec. V roku 2023 môžete perzeidy pozorovať v mesiaci júl až august. Konkrétny dátum, čas a podmienky aké budú vtedy vládnuť na oblohe vám v priebehu mesiacov určite doplníme.
V roku 2023 môžete očakávať meteorické roje, zákryt jasnej Venuše kozmickým súputníkom, či stretnutie jasných planét s Mesiacom a jedno výrazné zatmenie Mesiaca. Tretieho až 4. januára 2023 o polnoci ste mohli na oblohe vidieť najbohatší no len 6 hodín trvajúci meteorický roj - Kvadrantíd za veľkého svitu Mesiaca v splne. Stihli ste to zachytiť? Podeľte sa s nami o tom v komentároch.
Zem a perzeidy - história pozorovaní
V roku 36 po Kristovi bolo v čínskych záznamoch napísané, že na oblohe bolo vidieť viac ako 100 meteorov. V 8. až 11. storočí boli v kórejských a japonských listinách taktiež dochované informácie o tom, čo sa deje na oblohe. V roku 1835 pán Adolphe Quetelet pozoroval meteorický roj vyletujúci zo súhvezdia Perzea, práve v mesiaci august, ako ho pozorujeme dnes.
Okolo roku 1960 taliansky astronóm Giovanni Schiaparelli sa zaslúžil o genetickú súvislosť medzi meteorickým rojom a materskou kométou. Zistil to na základe vypočítania dráhy prúdu meteoridov, ktoré meteory spôsobujú a taktiež pri tom zistil, že dráha kométy Swift-Tuttle je zhodná s dráhou meteorov, ako sú Perzeidy, Leonidy (meteorický roj z kométy Tempel-Tuttle) či Drakonidy (meteorický roj z periodickej kométy 21P/Giacobini-Zinner).
Kométa na oblohe, spln a nov Mesiaca v marci, hmloviny
Na prelome januára a februára ste mohli vysoko nad obzorom (mimo mesta) spozorovať kométu ZTF, ktorá bola od planéty Zem vzdialená asi 42 mil. km. V druhej polovici februára, konkrétne 22. 02. 2023 o 18:00 sa na oblohe objavila trojitá konjunkcia Mesiaca a dvoch planét - Jupiter a Venuša. Bolo to naozaj krásne divadlo.
Začiatok marca ponúkal po západe Slnka nad západným obzorom krásny pohľad na 2 jasné planéty: Venušu v tvare oválu a Jupiter obklopený 4 mesiacmi. Druhá polovica marca, konkrétne v utorok 21. 03. 2023 o 18:26 je nov Mesiaca - noc je tmavá a na oblohe mimo mestské osvetlenie uvidíte tzv. zvieratníkové svetlo. Prach v okolí Slnka sa bude ťahať pozdĺž ekliptiky Zeme v tvare disku.
Meteorický roj (padanie hviezd) dnes - 23. apríl
Meteorický roj Lyridy môžete pozorovať 23. apríla 2023 o 03:00. Najlepšie ho uvidíte mimo mesto, niekde v horách alebo na vyvýšených miestach s výhľadom. Miest na pozorovanie meteorických rojov máme na Slovensku naozaj dosť. Navštívte trebárs Kráľovu studňu či Vápeč.
O podmienkach pre stanovanie alebo nocovanie v CHKO alebo v NP sa dopredu informujte. Nočný výstup a zostup s čelovkou zas môže byť pre vás naozaj adrenalínovým zážitkom, i keď na kopcoch nebudete nocovať.
Spln a nov Mesiaca - 5. máj a 19. máj 2023
Dňa 5. mája 2023 sa môžete tešiť na mierne tmavý spln Mesiaca na ľavom okraji v znamení škorpióna. Tomuto úkazu sa hovorí polotieňové zatmenie. V slovenských horách bez umelého osvetlenia uvidíte výrazné zatmenie Mesiaca, pretože Mesiac bude vychádzať skôr po maxime úkazu. Potom 19. 05. 2023 očakávajte nov Mesiaca.
Počas novu Mesiaca, ktorý bude prebiehať od 17:53 19. mája v piatok. Nov sa bude nachádzať v znamení Býka. V tomto čase si dávajte pozor na hlasivky a hrdlo, štítnu žľazu a mandle, pažerák. Chráňte sa pred prechladnutím a úrazmi. Ak vám bude kolísať nálada, je to spôsobené citlivosťou vášho organizmu na polohu Mesiaca.
Prečítajte si májový horoskop pre vaše znamenie zverukruhu.
Meteorit, meteorid, asteorid, meteor - charakteristika a základné rozdiely
Meteorit sú kamenné, železné alebo kombinované úlomky z vesmírneho telesa (asteorid, meteorid, kométa), ktoré sa dostali na zemský povrch. Ak sa meteorit pozoruje ako dopadá na zemský povrch jedná sa o pád meteoritu. Keď meteorit nájdete bez pozorovania v atmosfére, označuje sa ako nález. Na Zemi sa zvyčajne objavujú tie kamenné meteority - chondrity.
Meteorid malé teleso zložené z kameňov a kovov nachádzajúcich sa vo vesmíre vo veľkosti 1 cm až niekoľkých metrov. Menšie objekty sa prezývajú aj medziplanetárny prach alebo miktometeoridy. Hoci je meteorid menší než asteorid, ich zloženie sa môže podobať. Prečo? Vďaka odlomeniu časti kométy či asteoridu, či nárazu Marsu či Mesiaca vznikli meteoridy ako nárazové sutiny.
Meteor, tzv. padajúca hviezda nemá s hviezdami nič spoločné. Tento objekt vzniká potom čo meteorid vstúpi do atmosféry (mezosféry) Zeme a jeho aerodynamické zahrievanie vytvára v terj chvíli pruh svetla viditeľný voľným okom. Extrémne jasný meteor môžete poznať pod názvom bolid.
Asteorid alebo "planétka" je kamenný vesmírny objekt, ktorého priemer je väčší ako 1 meter. Väčšinu asteoridov je možné pozorovať v páse medzi Marsom a Jupiterom. Taktiež sa o asteoridoch zastáva názor, že sú to tzv. protoplanéty, pretože neboli dosť veľké na to, aby sa z nich stali planéty.
Planéty slnečnej sústavy, galaxie a mliečna dráha vo vesmíre
V utorok 1. augusta o 20:33 (pod obzorom) a 2. augusta o 7:53 môžete pozorovať superspln Mesiaca. V druhej polovici leta nad južným obzorom v súhvezdí Vodnára môžete pozorovať planétu Saturn, konkrétne 27. 08. 2023 o 10:20, ktorá sa bude viezť po mliečnej dráhe.
Keď bude Mesiac vo fáze novu na oblohe uvidíte nádhernú mliečnu dráhu. Druhý augustový superspln Mesiaca nastane 31. 08. 2023 o 03:37. Najzaujímavejší spln Mesiaca si vychutnáte o pól ôsmej večer.
V sobotu 21. 10. 2023 a v nedeľu 22. 10. 2023 sa na nočnej oblohe objaví prach z Halleyovej kométy známy ako meteorický roj Orionidy. Aktivita tohto roja je pozvoľná, čo znamená, že na oblohe tieto úkazy môžete pozorovať už v priebehu októbra až do 7. 11. 2023. Deviateho novembra v dopoludňajších hodinách očakávajte, že uvidíte voľným okom úkaz, kedy Mesiac zakryje planétu Venuša.
V prvej polovici decembra sa na oblohe zjaví meteorický roj Geminidy. Tzv. meteorický roj Blížencov bude vychádzať za večerného súmraku už 14. až 15. 12. 2023. Radiant roja sa objaví východne od 2 najjasnejších hviezd oblohy, a to Castor a Pollux. Tento rok sa máte naozaj na čo tešiť.
Možno vás bude zaujímať: Lunárny kalendár pre rok 2023
Komentáre