Prehľadné informácie o slovenskej diaľničnej známke

Hľadáte aktuálny prehľad poplatkov a cien za slovenské diaľničné známky? V článku nájdete informácie o platených úsekoch, e-známke a cenách za 10-dňovú, mesačnú, 365-dňovú a ročnú diaľničnú známku. Poradíme vám, kde si môžete jednoducho zakúpiť diaľničné známky online.

Druhy diaľničných známokKde kúpiť známku
Zdražovanie diaľničných známok 2023
Cena 2023

Prehľadné informácie o slovenskej diaľničnej známke Foto: Pixabay

Diaľničná známka Slovensko 2023 platnosť

Diaľničné známky na Slovensku majú už od roku 2016 elektronickú podobu. Rovnako tomu je aj v roku 2023. Diaľničné poplatky, ktoré je potrebné uhradiť pri využívaní diaľnic pri cestovaní na Slovensku, sa viažu na určité časové obdobie platnosti. Podľa toho rozlišujeme 4 typy známok. V ponuke sú ročná, 365-dňová, 30-dňová a 10-dňová známka.

Typy elektronickej diaľničnej známky Slovensko 2023

  1. Ročná elektronická diaľničná známka je platná od 1. januára daného kalendárneho roka do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka (predaj ročnej diaľničnej známky bude končiť v roku 2023).
  2. Od roku 2021 existuje diaľničná známka 365-dňová, ktorá umožňuje vodičom zakúpiť si známku na dlhšie časové obdobie (365 dní) a je jedno, kedy si tú známku zakúpia - či na začiatku, v polovici alebo na konci roku.
  3. 30-dňová známka platí tridsať dní. Platnosť diaľničnej známky sa počíta od dátumu, ktorý si vyplníte pri jej registrácii.
  4. 10-dňová známka platí desať dní.

Diaľničná známka Slovensko - platnosť, online, overenie a kontrola

Pri platení známky je potrebné vyplniť ŠPZ vozidla, aby systém mýtnej brány poznal, ktoré auto má platný diaľničný kupón. Ak urobíte pri kúpe elektronickej známky chybu, môžete požiadať o opravu, ale to len do 15 minút od vykonania vašej platby. Diaľničné známky si môžete zakúpiť tu, kde si rovnako môžete overiť aj platnosť vašej diaľničnej známky.

Ako teda postupovať? Na webových stránkach, ktoré sa venujú predaju diaľničných známok stačí zadať evidenčné číslo vášho vozidla so známkou, ktorej platnosť chcete skontrolovať. Chystáte sa do zahraničia? Prečítajte si o diaľničných poplatkoch v Chorvátsku TU.

Zdražovanie diaľničných známok Slovensko v roku 2023 - aktuálna cena, platnosť

V stredu 14.12. 2022 vláda schválila nové ceny diaľničných známok na Slovensku. Ceny sa zvýšia o 20 percent a týkajú sa všetkých kategórií motorových vozidiel. Nové ceny diaľničných známok platia od 01.01. 2023. Ročná a 365-dňová stojí 60 eur, 30-dňová stúpla na 17 eur a 10-dňovú známku si vodiči kúpia za 12 euro.

Ďalšou novinkou je ukončenie predaja ročnej diaľničnej známky, ktorá bude v predaji len začiatkom roku 2023. V predaji tak ostane 365-dňová známka za 60 eur. K dispozícii sú diaľničné známky pre osobné motorové vozidlá do 3,5 t a pre prípojné vozidlá.

Slovenská diaľničná známka - nová cena 2023, zdraženie, aktuálna cena (diaľničná Slovensko a e-diaľničná známka Slovensko)

V tabuľke nižšie nájdete nové ceny diaľničných známok na Slovensku, ktoré platia od 01.01. 2023.

Diaľničná známka Do 3,5 t Prípojné vozidlo O1 a O2 Nad 3,5 t
10-dňová 12 EUR 12 EUR mýtne
30-dňová 17 EUR 17 EUR mýtne
365-dňová 60 EUR 60 EUR mýtne
Ročná 60 EUR 60 EUR mýtne

Diaľničná známka na motorku Slovensko (cena diaľničnej známky Slovensko)

Povinnosť uhradiť diaľničné poplatky a vlastniť diaľničnú známku sa nevzťahuje na motocykle. Takže motocyklisti môžu využívať všetky rýchlostné komunikácie vrátane diaľnic na celom Slovensku úplne zadarmo. Pri cestách by vám mohla dobre poslúžiť spoľahlivá navigácia Waze. Všetky potrebné informácie si prečítate v našom ďalšom článku.

Pokuta diaľničná známka Slovensko - cena

Pokuta za jazdu po diaľnici bez diaľničnej známky je na Slovensku 150 euro. To, či máte platný diaľničný kupón sa kontroluje prostredníctvom mýtnych brán, ktoré vás identifikujú pomocou ŠPZ vozidla. Kontrolovať vás však môžu aj v teréne. Výber pokút na Slovensku má v kompetencii Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Kde kúpiť slovenskú diaľničnú známku 2023 online - elektronická známka

Motoristi si môžu diaľničný kupón kúpiť online na internetovej stránke, cez počítač alebo pomocou mobilnej aplikácie (je k dispozícii verzia pre iOS a Android). Ďalej je možnosť kúpiť diaľničnú známku na čerpacej stanici alebo cez automat na hraničných priechodoch.

Diaľničná známka - Bratislava (diaľničná nálepka Slovensko)

V Bratislave si môžete kúpiť diaľničnú známku na adrese: ul. Svornosti 85 821 06 Bratislava - Podunajské Biskupice. Jedná sa o čerpaciu stanicu OMV, ktorá je otvorená nonstop a poskytuje zákazníkom tieto služby:

  • úhradu diaľničných známok v hotovosti platobnou kartou
  • poskytovanie informácií o postupe uplatnenia/podania reklamácie
  • poskytovanie všeobecných informácií o povinnosti úhrady diaľničných známok a o výške úhrady diaľničných známok(tzn. o aktuálnych typoch a cenách diaľničných známok)

Viac informácii o OMV nájdete aj TU.

Diaľničná známka Slovensko - zmena ŠPZ

Ak potrebujte zmeniť údaje v centrálnej evidencii diaľničnej známky, teda zmeniť evidenčné číslo alebo krajinu toho istého vozidla, musíte podať žiadosť o zmenu registračných údajov vozidla. Túto je možné podať prostredníctvom internetového portálu eznámka alebo na vybraných obchodných miestach. Viac informácií o diaľničných poplatkoch v Rakúsku nájdete tu.

Diaľničná známka Slovensko ZŤP - držitelia ŤZP preukazu

Ak ste držiteľom preukazu ŤZP/ZŤP (ťažko zdravotne postihnutý), môžete požiadať o oslobodenie od platenia diaľničných poplatkov. Je však potrebné požiadať o registráciu vášho vozidla a to na webe e-známka, kde následne vytvoríte „Žiadosť o oslobodenie vozidla“.

Platené úseky slovenských diaľnic

Zoznam platených úsekov nájdete nižšie v tabuľke.

Typ diaľnice Trasa diaľnice Dĺžka diaľnice
D1 Bratislava, Vajnory - Lietavská Lúčka 185 km
D1 Dubná Skala - Turany 17 km
D1 Ivachnová - Prešov, Západ 143 km
D1 Prešov, Petrovany - Bidovce 35 km
D2 Brodské (SK/CZ) - Bratislava, Lamač 55 km
D2 Bratislava, Jarovce - Čunovo (SK/HU) 9 km
D3 Hričovské Podhradie - Žilina, Brodno 13 km
D3 Čadca, Bukov - Skalité (SK/PL) 21 km
D4 Jarovce (SK/AT) - Bratislava, Jarovce 2 km
D4 Bratislava, Juh - Ivanka, Západ 15,1 km
R1 Trnava - Ban. Bystrica, Kremnička 158 km
R1A Nitra, Západ - Nitra, Kynek 2 km
R2 Lovčica, Trubín - Žiar nad Hronom 5 km
R2 Zvolen, Západ - Zvolen, Centrum 3 km
R2 Zvolen, Východ - Kriváň 18 km
R4 Košice, Juh - Milhosť (SK/HU) 14 km
R6 Púchov, Juh - Dolné Kočkovce 1 km
R7 Bratislava, Juh - Holice 25,2 km

1️⃣Kde kúpiť českú diaľničnú známku 2023 na Slovensku?

Od roku 2021 je možné kupovať českú diaľničnú známku online, a to na oficiálnych stránkach www.edalnice.cz.

2️⃣Aká je cena 10 dňovej diaľničnej známky Slovensko?

Cena 10-dňovej diaľničnej známky na Slovensku stojí 12 euro.

3️⃣Existuje diaľničná známka týždenná na Slovensku?

Týždenná diaľničná známka neexistuje. K dispozícii sú 10-dňová, 30-dňová, 365-dňová a ročná diaľničná známka.

4️⃣Koľko stojí mesačná známka Slovensko?

Mesačná diaľničná známka na Slovensku stojí 17 euro.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťKomentáre

Chcel by som sa opýtať či platí ešte zakúpenie dialnicnej známky do 23:59h alebo musím hned zakúpiť ako vstúpim na dialnicu.
Pokuta mi nepride lebo to mi nevedia poslat 🤣🤣🤣🤣

Mám susedov dôchodcov, ktorí málo jazdia a preto ma občas poveria prebehnúť im auto, aby sa nevybila baterka. Netušil som, že tento rok nemajú zaplatenú diaľničnú známku a 2x som prešiel po diaľnici cca 20 km. Samozrejme prišla prvá pokuta, pri ktorej som zistil, čo sa vlastne stalo. Nedalo by sa s tým niečo urobiť, odpustiť ?

Zaujima ma platnost dilnicnej znamky zakupenej v oktobri 2022 znamku som kupoval preto v oktobri,pretoze v roku 2019 som v tomto termine kupil auto.Bude tato znamka platit do oktobra 2023 alebo budem musiet dokupit nejaky kupon?Ministerstvo dopravy to nejak vyriesilo?....mail:krpcacik@gmail.com

Plati este dialnicna znamka ročna do 31.1 2023 alebo musím si zakúpiť od 1.1.2023 ročnú

Náhodov som išla na diaľnicu a nemala som kúpenú diaľničnú známku. Čo mám robiť, aby ma nepokutovali?

Odporúčame vám zakúpiť si diaľničnú známku.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Dialničná známka

Rakúska diaľničná známka - cena a platnosť

Chystáte sa autom do rakúskych Álp, alebo do Viedne? Počuli ste už o úsekovom mýte? Prečítajte si, ako je to s diaľničnými poplatkami.

Dievca so sluchatkami

Uložto SK - filmy a pesničky zadarmo

Ak hľadáte spoľahlivý web, kde by ste sa mohli dostať k filmom a hudbe zadarmo, určite navštívte ulozto.sk. Aké služby web ponúka a čo si...

Orient Express vlak

Vlak Orient Express – trasa a koľko stojí

Orient Express (tiež Orient-Express) je celosvetovo známy luxusný vlak, ktorý od 19. storočia spájal západnú Európu a Balkán, jeho...