Prezidentské voľby SR 2024: kandidáti, termín, kurzy

Získajte najlepšie a najväčšie BONUSY!

Online stávková kancelária Fortuna

Bonus 30 € stávka bez rizika

Stav si
Online stávková kancelária Tipsport

Bonus až 4 000 € a 30 € zadarmo

Stav si
Online stávková kancelária SYNOT TIP

Bonus až 5 000 € a 50 € zadarmo

Stav si
18 + Hazardné hry predstavujú riziko finančných strát a vzniku závislosti.

Už v marci nás na Slovensku čaká ďalšia priama voľba prezidenta. K hlasovacím urnám pôjdeme s najväčšou pravdepodobnosťou znova v dvoch kolách. Kto sú hlavní kandidáti, ako to celé prebieha a ktoré najdôležitejšie informácie by ste o prezidentských voľbách mali vedieť? Prečítajte si v našom článku.

InformácieKandidátiPravidlá
KurzyHistória
AKO VOLIŤ PREZIDENTA

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky Foto: Profimedia

Voľba prezidenta Slovenskej republiky 2024: informácie, termín, dátumy (1. kolo a 2. kolo)

Šiesta priama voľba prezidenta Slovenskej republiky sa uskutoční 23. marca 2024, kedy je na programe prvé kolo. Prípadné druhé kolo prezidentských volieb potom pripadne na 6. apríla 2024.

sipka Kliknite sem a stavte si na prezidentské voľby SR vo Fortune

Súčasná prezidentka Zuzana Čaputová už nebude kandidovať. Slovensko tak na jar s istotou spozná meno úplne nového prezidenta, keďže medzi kandidátmi sú mená, ktoré doteraz tento úrad nezastupovali. Hlavnými favoritmi sú nateraz Peter Pellegrini a Ivan Korčok.

Stavte si na voľby

Kandidáti na prezidenta SR 2024: nominanti, mená, profesie a podmienky na kandidatúru

Za prezidenta Slovenskej republiky môže kandidovať každý občan Slovenska, ktorý najneskôr v deň volieb dosiahne vek 40 rokov a zároveň spĺňa všetky podmienky aj pre zvolenie do parlamentu. Dôležitou podmienkou je však aj písomné doloženie podpory aspoň 15 poslancov Národnej rady SR alebo 15.000 vyzbieraných podpisov od občanov.

Medzi aktuálne ohlásenými kandidátmi nájdeme sedem mužov a dve ženy. Ich zoznam aj so stručnými informáciami nájdete v tejto tabuľke:

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024 SLOVENSKO: KANDIDÁTI
Meno Ročník Strana Profesia
Peter Pellegrini 1975 HLAS Politik, predseda politickej strany, predseda Národnej rady SR
Ján Kubiš 1952 Nezávislý Diplomat, bývalý minister zahraničných vecí
Ivan Korčok 1964 Nezávislý (podpora PS) Politik, diplomat, bývalý minister zahraničných vecí
Štefan Harabin 1957 Nezávislý Bývalý predseda Najvyššieho súdu a exminister spravodlivosti
Marian Kotleba 1977 LS Naše Slovensko Politik, bývalý župan Banskobystrického kraja
Krisztián Forró 1976 ALIANCIA – Maďari. Národnosti. Regióny. Politik, predseda politickej strany
Igor Matovič 1973 SLOVENSKO Politik, bývalý premier, predseda strany
Patrik Dubovský 1965 SLOVENSKO Historik, vedec, politik
Róbert Švec 1976 SHO Predseda politickej strany
Milan Náhlik 1976 Nezávislý Bývalý policajt

Stavte si na voľby

Prezidentské voľby na Slovensku: priama voľba – pravidlá, priebeh, potrebný počet hlasov

Slovenské prezidentské voľby prebiehajú v dvoch kolách. Nová hlava štátu však môže byť zvolená už aj v prvom kole (23.3.), ak by niektorý z kandidátov získal nadpolovičnú väčšinu platných hlasov všetkých oprávnených voličov, teda nie len tých, ktorí sa zúčastnia volieb.

Zvyčajne sa však v prvom kole percentá rozdrobia na viac kandidátov a o prezidentovi sa rozhodne až v druhom kole (6.4.). Tam postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Víťazom volieb v druhom kole sa potom jednoducho stáva ten, ktorý získa viac hlasov.

Voľba prezidenta na Slovensku je od roku 1999 priama, to znamená, že hlavu štátu si volia občania priamo svojimi hlasmi, ktoré vhadzujú do hlasovacej urny vo volebných miestnostiach. Do roku 1998, kým bola voľba prezidenta nepriama, rozhodoval o tejto dôležitej funkcii parlament v tajnej voľbe trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov, čiže 90 hlasov.

sipka Prezident sa na Slovensku v súčasnosti volí na 5-ročné obdobie.

Stavte si na prezidentské voľby vo Fortune až za 50 eur bez rizika!

Kto bude nový prezident Slovenska? Voľby 2024 – prieskum, preferencie, kurzy a favoriti (Peter Pellegrini, Ivan Korčok)

Podľa aktuálnych prieskumov a bookmakerov stávkových kancelárií sú top favoritmi na víťazstvo v tohtoročných prezidentských voľbách už spomínaní Peter Pellegrini, predseda vládnej strany Hlas a úradujúci predseda parlamentu, a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

sipka Pre aktuálny prehľad kurzov si prečítajte naše články:

S veľkým odstupom stávkové kancelárie dávajú aké-také šance aj Jánovi Kubišovi a Štefanovi Harabinovi, ale nepovažujeme tieto možnosti za príliš reálne.

V kurzovej ponuke Fortuny nájdeme dokonca aj Igora Matoviča, bývalého premiéra a predsedu strany Slovensko (bývalé Oľano). Svoju kandidatúru však zatiaľ vôbec nespomínal. Politológovia si však myslia, že by ho to po páde jeho vlády vrátilo späť do vysokej hry.

sipka Pozrite si kompletnú ponuku kandidátov na prezidenta v tabuľke nižšie, vyberte si svojho favorita a stavte si vo Fortune s bonusom bez rizika až za 50 EUR »

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024 SLOVENSKO: FORTUNA KURZY
Kandidáti Kurzy
Peter Pellegrini 1,30
Ivan Korčok 3,25
Štefan Harabin 99,00
Ján Kubiš 4000,00
Igor Matovič
4000,00
Krisztián Forró 5000,00
Marian Kotleba 5000,00
Patrik Dubovský 5000,00
Róbert Švec 6000,00
Milan Náhlik 6000,00

Doterajší prezidenti Slovenskej republiky: história, mená, volebné obdobia (Zuzana Čaputová)

Úrad prezidenta Slovenskej republiky, najvyššiu ústavnú funkciu v našej krajine, doteraz zastupovalo päť ľudí. Prvým prezidentom samostatného Slovenska bol už zosnulý Michal Kováč. Nasledoval Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič, ktorý vydržal dve volebné obdobia, po ňom prišiel Andrej Kiska a posledných päť rokov to bola prvýkrát žena Zuzana Čaputová.

PREZIDENTI SLOVENSKA: HISTÓRIA, VÝSLEDKY
Volebné obdobie Prezident
2024 – 2029
2019 – 2024 Zuzana Čaputová
2014 – 2019 Andrej Kiska
2009 – 2014 Ivan Gašparovič
2004 – 2009 Ivan Gašparovič
1999 – 2004 Rudolf Schuster
1993 – 1998 Michal Kováč

Ako voliť v prezidentských voľbách SR 2024?

Priama voľba prezidenta na Slovensku prebieha prakticky rovnako ako parlamentné voľby. Rozdiel je len v tom, že do úvahy pripadajú reálne dve kolá. No a prezidenta nie je možné voliť poštou zo zahraničia.

Platí však, že voličom môže byť každý občan SR, ktorý najneskôr v deň prvého kola volieb dovŕšil vek 18 rokov a má platný trvalý pobyt na území Slovenska. Volí sa priamo v pridelenej volebnej miestnosti v mieste trvalého bydliska alebo aj kdekoľvek na Slovensku mimo miesta trvalého bydliska, ak si požiadate o vydanie hlasovacie preukazu.

Voliť môže aj Slovák, ktorý má trvalý pobyt v cudzine. V takom prípade sa však musí vo volebnej miestnosti preukázať platným cestovným pasom a čestným vyhlásením o pobyte v cudzej krajine.

Technicky už voľby prebiehajú notoricky známym postupom. Na jedinom volebnom lístku v hlasovacej miestnosti za plentou zakrúžkujete jedného kandidáta, lístok vložíte do vopred pripravenej obálky a vhodíte do urny.

Stavte si na voľby

18+ Hazardné hry predstavujú riziko finančných strát a vzniku závislosti. Hrajte zodpovedne a pre zábavu! Využitie bonusov je podmienené registráciou - informácie tu.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

Olympijské hry Paríž 2024 – logo, vlajka

Štart Rusov na Letných olympijských hrách 2024 v Paríži odobril MOV

Medzinárodný olympijský výbor odobril štart ruských a bieloruských športovcov na olympiáde v Paríži. Rozhodnutie však má niekoľko...