Lunárny kalendár: nov a spln v aktuálnom roku - dátumy a info

Jednotlivé fázy Mesiaca majú dokázateľný vplyv nielen na oceány, ale aj na ľudské telo. Ako nás Mesiac ovplyvňuje vo svojich jednotlivých fázach? Na čo si dať pozor v roku 2023? A naopak, ako nov či spln Mesiaca využiť vo svoj prospech, sa dozviete nižšie v našom článku.

Január - Február - Marec - Apríl
Máj - Jún - Júl - August I - August II
September - Október - November - December

Lunárny kalendár - nov a spln Foto: Pexels

Lunárny kalendár: Kedy sú splny a novy v roku 2023

Mesiac svojou gravitačnou silou ovplyvňuje nielen morskú vodu - moria a oceány, kedy pôsobením Mesiaca a čiastočne aj Slnka vzniká príliv a odliv (stúpanie a klesanie hladiny), ale aj ľudské zdravie na psychickej i fyzickej úrovni.

Podľa astrológov má Mesiac veľký vplyv aj na ľudské emócie. Počas splnu sa napríklad zvyšuje kriminalita a dochádza k väčšiemu počtu samovrážd. Spln vplýva aj na kvalitu spánku, niektorí ľudia preto môžu tomto období trpieť nespavosťou alebo nočnými morami.

Spln: vplyv na človeka, pôst a najbližší spln

Najprv si povieme niečo o jednotlivých fázach Mesiaca, ale aj o ich vplyve na človeka. Každá fáza Mesiaca so sebou prináša inú energiu a silu, preto môže ovplyvňovať ľudské zdravie - ako fyzické, tak aj psychické, podobne aj kvalitu spánku.

Už naši predkovia boli presvedčení o vplyve Mesiaca na ľudí. Je známe, že mnohé nevysvetliteľné úkazy pripisovali práve sile Mesiaca. Chápali Mesiac ako zdroj čarovnej energie, ako dobrej, tak aj zlej, ktorá môže veľmi pomáhať, ale aj spôsobiť rozruch v ľudskej mysli, ktorého výsledkom je šialenstvo a strata zdravého rozumu.

1. NOV

Prvá fáza Mesiaca sa nazýva nov. Vtedy sa Mesiac nachádza medzi Zemou a Slnkom. Osvetlená časť Mesiaca je natočená preč od Zeme, preto ju nevidíme. V kalendároch sa označuje ako čierny kruh.

Fáza novu je ideálna pre očistu tela človeka. Najideálnejší čas, kedy môžete začať s pôstom, ktorý bude mať vďaka tejto fáze väčší efekt. Ak máte chuť začať s niečím novým, vyskúšať nové cvičenie alebo recepty, fáza Mesiaca zvaná nov je na to ideálna. Človeka nielenže napĺňa tvorivou energiou, ale i podporuje vznik všetkého nového.

2. PRVÁ ŠTVRŤ

V tejto fáze je Mesiac viditeľný v tvare písmena D. Zapadá okolo polnoci a za súmraku ho môžete sledovať nad južným obzorom. Dorastajúci Mesiac poskytuje telu značné množstvo energie. Je to ideálny čas venovať svojmu telu extra starostlivosť v podobe masáží, cvičení, výživových kúr, či používania liečivých byliniek. Mesiac vo fáze dorastania tieto účinky znásobí.

3. SPLN

Fáza splnu prichádza dva týždne po nove. Mesiac je v tomto čase možné sledovať hneď po západe Slnka ako plnú guľu. Ako iste viete, noci pri splne sú jasné a plné mystickej atmosféry. Pri splne Mesiaca ľudia svoje emócie prežívajú intenzívnejšie, taktiež sa v ľuďoch umocňujú zážitky, ktoré v tej chvíli prežívajú.

Avšak intenzita splnu je dvojsečná zbraň, podobne ako to dobré, môžeme intenzívnejšie prežívať aj to zlé. Keďže má spln vplyv ako na fyzické zdravie, tak aj na psychiku človeka, nemali by sme v tomto období robiť radikálne rozhodnutia, ani podstupovať operácie, či iné lekárske zákroky. Takéto plány radšej odložte na neskôr.

4. DRUHÁ ŠTVRŤ

V tejto fáze Mesiac vychádza až po 24-tej hodine a zapadá až po východe Slnka. Mesiac je v tvare písmena C, niektorí z vás poznajú frázu, že "Mesiac cúva". V tomto čase sa Mesiac dostáva do fázy zvanej posledná štvrť, počas ktorej sú ideálne podmienky na to, aby ste sa zbavili starých zlozvykov, ktoré vás zaťažujú. Taktiež by mal človek usilovať o rovnováhu vo svojom tele aj živote a vyskúšať rôzne druhy meditácií, dychových cvičení alebo tipy na posilnenie imunity.

Kedy je spln v januári 2023: Vlčí spln

Tento rok nás čaká prvý spln 7. januára, ktorý môžete u nás sledovať už od 00:07 h. Pri východe a západe Slnka môžete vidieť, že Mesiac má oranžovú až červenú farbu.  Januárový spln môže na niektorých pôsobiť melancholicky.

Januárový spln má prezývku "vlčí spln". Tento názov pochádza od starých Indiánov. V minulosti boli v januári indiánske dediny pokryté hustým snehom a rozliehalo sa nimi vytie vlkov, preto sa tento názov ujal veľmi rýchlo. Viac informácií o januárovom splne 2023 si môžete prečítať tu.

Kedy je spln vo februári 2023

Druhý tohtoročný spln vyvrcholí 5. februára o 19:28 h a bude v znamení leva. U niektorých ľudí môže vyvolať oslabenie rovnováhy, preto sa neodporúča nadväzovať nový milostný pomer počas splnu. Ľudia, ktorí majú problém so srdcom, by si mali dávať väčší pozor na krvný tlak. Vo videu nižšie si môžete pustiť meditáciu, ktorá sa viaže práve k februárovému splnu.

Kedy je spln v marci 2023 - vraní spln

Tretí spln v tomto roku nastane 7. marca 2023, bude v znamení panny a sledovať ho na oblohe môžete od 13:40 h. Podľa indiánskej tradície sa tento spln nazýva vraní. Marcový spln bude mať vplyv na črevá a tráviaci trakt či pankreas. Ľudia by preto mali zvoliť ľahšie jedlá. Počas splnu sa zbavme svojich starostí a radšej sa venujte plánovaniu nových cieľov v budúcnosti.

Spln marec 2023
Dátum a čas 7. marca o 13:40 hod.
Znamenie Panna
Vplyv na orgány črevá
tráviaci trakt
pankreas

Kedy je spln v apríli - ružový Mesiac 2023

Spln v znamení váh môžete sledovať v sobotu 6. apríla od 6:34 h. V poradí je to štvrtý spln tohto roku sa opiera o harmóniu medziľudských vzťahov. Aj preto by sme sa mali snažiť o kompromisy a vyvarovať sa neuváženým konfliktom. Aprílový spln sa viaže aj k prebúdzajúcej sa jari, preto majú ľudia možnosť čerpať silu z prírody. Človek by mal v tomto období brať viac ohľad na druhých a nerobiť vážne a unáhlené rozhodnutia.

Kedy je spln máj 2023

Piaty spln tohto roku nastane 5. mája 2023 o 19:33 h a bude v znamení škorpióna. Silný májový spln môže nadmerne vplývať na emócie ľudí, preto sa snažte krotiť svoje negatívne myšlienky a venujte viac času odpočinku tela, aj mysle. V máji bude mať spln vplyv na pohlavné orgány, konečník i močovú trubicu, preto by si ich mali ľudia chrániť pred nachladnutím či premáhaním.

Kedy je spln v júni 2023 - jahodový Mesiac

Šiesty spln tohto roka môžete sledovať 4. júna 2023 o 05:41 h v znamení strelca. Letný spln vplýva na pečeň, bedrá, stehná a kríže, preto sa skôr zamerajte na odpočinok, meditáciu a prečistenie tela. Otvorte sa novým dobrodružstvám alebo cestovaniu, pretože tento čas je na to ako stvorený. Viac o júnovom splne sa dočítate v tomto článku.

Kedy je spln v júli 2023 - búrkový Mesiac

Júlový spln bude možné vidieť na oblohe 3. júla 2023 o 13:38 h. Fáza Mesiaca bude v znamení kozorožca. V tomto čase môžete zostať aktívni, ale nemali by ste sa úplne premáhať. Pokiaľ máte túžbu baviť sa a užívať si leto plnými dúškami, tak sa tomu nebráňte.

Svojim emóciám sa však úplne nepoddávajte a počas prípadných hádok svoje emócie držte na uzde, aby vás nedostali do nepríjemnej pozície. V tabuľke nižšie nájdete informácie o tom, na ktoré orgány bude mať vplyv práve letný júlový spln vplyv. Počas splnu by ste nemali podstupovať žiadne väčšie lekárske zákroky a operácie.

Spln júl 2023
Dátum a čas 3. júl o 13:38 h
Znamenie Kozorožec
Vplyv na orgány chrbtica
kĺby
kolená
koža
vlasy

Kedy je spln v auguste 2023 - červený spln

V poradí ôsmy spln môžeme na oblohe pozorovať 1. augusta o 20:31 h a bude v znamení vodnára. Tento magický spln plný energie nazývali Indiáni "jeseterý alebo červený spln". S augustovým splnom je spojená aj ľahkomyseľnosť, preto by sa ľudia nemali chovať unáhlene, prchko a robiť v tomto čase vážne rozhodnutia. Počas splnu sa venujte meditácii a relaxačnému cvičeniu alebo sa vyberte na dlhú prechádzku do prírody.

Druhý spln v auguste 2023 - modrý Mesiac

V auguste sa spln objaví ešte raz a to 31. augusta 2023 o 3:35 h a bude v znamení rýb. Druhý augustový spln sa nazýva "modrý Mesiac", ale s farbou Mesiaca však nemá nič spoločné, tento výraz pochádza z anglickej frázy "Once in a blue Moon", čo v preklade znamená raz za modrý Mesiac.

Dva splny v jednom mesiaci nastanú raz za 2,7 roka. Druhý spln bude pod vplyvom znamenia rýb a preto budú mnohí ľudia vnímavejší a citlivejší ako normálne. Počas splnu by ste si mali nájsť čas na seba a nechať svoje telo odpočívať.

Kedy je spln v septembri 2023 - kukuričný/ jačmenný spln

S príchodom jesene môžeme v septembri sledovať takzvaný "kukuričný či jačmenný spln", ktorý nastane 29. septembra o 11:57 h a bude v znamení barana. Septembrový spln dostal svoje prezývky hlavne kvôli obdobiu zberu kukurice a jačmeňa.

Ľudia by si mali v tomto čase dávať pozor na dolné končatiny, hlavne na prsty na nohách a chodidlá. Toto obdobie by malo výrazne pomôcť v ľudskej komunikácii a prispieť k vzájomnému porozumeniu. Spln bude mať vplyv aj na mozog a niektorí ľudia môžu trpieť nespavosťou alebo zlými snami.

Kedy je spln v októbri 2023 - lovecký Mesiac

Októbrový spln nastane 28. októbra 2023 o 22:23 h a bude v znamení býka. Tento spln možno poznáte aj pod názvom "lovecký", je to čas divokej energie. Ľudia by sa mali snažiť zostať pokojní, zachovať chladnú hlavu a k problémom pristupovať s čistou hlavou. Znamenie býka praje kreatívnej činnosti, snažte sa preto svoju energiu využiť zmysluplne.

Kedy je spln v novembri 2023

Predposledný tohtoročný spln nastane v piatok 27. novembra 2023 o 12:01 h a bude v znamení blížencov. Indiáni nazývali novembrový spln ako "bobrí", pretože v tomto období sa chystali na ich lov a kládli pasce.

Novembrový spln bude mať vplyv na krk, hlasivky, pažerák a štítnu žľazu. Práve v období bobrieho splnu by mali ľudia realizovať svoje sny a plány. Viac novembrovom splne si prečítajte aj v tomto článku.

Kedy je spln v decembri 2023

Posledný tohtoročný spln nastane 27. decembra o 01:32 h a bude v znamení raka. Pre niektorých ľudí to bude mať vplyv na emočnú stabilitu. Počas decembrového splnu sa nenechajte rozhodiť predvianočným stresom a užite si pohodový čas s rodinou, uprednostnite odpočinok pred námahou. Dávajte si pozor na hornú časť vášho tela - hlavne na ruky, ramená, pľúca a priedušky. Svoje zdravie môže posilniť pravidelným otužovaním.

Lunárny kalendár: zoznam novov a splnov v roku 2023

Dátum Fáza Mesiaca V akom je znamení
07. január 2023 SPLN Rak
21. január 2023 NOV Vodnár
05. február 2023 SPLN Lev
20. február 2023 NOV Ryby
07. marec 2023 SPLN Panna
21. marec 2023 NOV Baran
06. apríl 2023 SPLN Váhy
20. apríl 2023 NOV Baran
05. máj 2023 SPLN Škorpión
19. máj 2023 NOV Býk
04. jún 2023 SPLN Strelec
18. jún 2023 NOV Blíženci
03. júl 2023 SPLN Kozorožec
17. júl 2023 NOV Rak
01. august 2023 SPLN Vodnár
16. august 2023 NOV Lev
31. august 2023 SPLN Ryby
15. september 2023 NOV Panna
29. september 2023 SPLN Baran
14. október 2023 NOV Váhy
28. október 2023 SPLN Býk
13. november 2023 NOV Škorpión
27. november 2023 SPLN Blíženci
13. december 2023 NOV Vodnár
27. december 2023 SPLN Rak

sipka Spoznajte princípy Feng Shuei.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

strom

Zimný slnovrat, jesenná rovnodennosť: informácie a význam

Zimný slnovrat ukončuje astronomickú jeseň 🍁, ktorá začína 23. 09. 2023. Najkratší deň v roku s najdlhšou nocou prichádza pravidelne každý...

cas

Kedy sa posúva čas z letného na zimný a naopak?

Rok čo rok je zmena času na 🕰️ súčasťou života každého z nás. Informácie o tom, kedy sa posúva letný čas na zimný a naopak, sa dozviete v...

Predpis liekov cez internet (ilustračný obrázok) - Zdroj Profimedia

Erecept - ako funguje predpis liekov cez internet

Ste radi, že fungujú erecepty? Uľahčili vám proces predpisovania a vyzdvihovania liekov? Alebo erecepty ešte nevyužívate? Prečítajte si náš...