Lunárny kalendár: nov a spln v aktuálnom roku - dátumy a info

Jednotlivé fázy Mesiaca majú nesporne vplyv nielen na oceány, ale aj ľudské telo. Ako nás Mesiac ovplyvňuje vo svojich jednotlivých fázach? Na čo si dať pozor? A naopak, ako nov či spln využiť, sa dozviete nižšie v článku.

Lunárny kalendár - nov a spln Foto: Pexels

Lunárny kalendár: Kedy sú splny a novy v roku 2022

Mesiac svojou gravitačnou silou ovplyvňuje nielen morskú vodu - moria a oceány, kedy pôsobením Mesiaca a čiastočne aj Slnka vzniká príliv a odliv (stúpanie a klesanie hladiny).

Podľa astrológov má Mesiac veľký vplyv aj na ľudské emócie, počas splnu sa napríklad zvyšuje kriminalita a dochádza k väčšiemu počtu samovrážd. Spln ovplyvňuje aj náš spánok, ľudia môžu buď trpieť nespavosťou, alebo Mesiac môže ovplyvňovať ich sny, ich intenzitu a dĺžku.

Spln: vplyv na človeka, pôst a najbližší spln

Najprv si povieme niečo o jednotlivých fázach mesiaca, ale aj ich vplyve na človeka. Každá fáza mesiaca so sebou prináša inú energiu a inak a s inou silou môže ovplyvňovať ľudské zdravie, ale aj aktivitu, spánok či psychický stav.

Už naši predkovia boli presvedčení o vplyve Mesiaca na ľudí, mnohé nevysvetliteľné úkazy pripisovali sile Mesiaca. Chápali Mesiac ako zdroj čarovnej energie, ako dobrej, tak aj zlej, ktorá môže spôsobiť šialenstvo a pripraviť človeka o rozum.

1. NOV

Prvá fáza Mesiaca sa nazýva nov. Mesiac sa nachádza medzi Zemou a Slnkom a osvetlená časť mesiaca je natočená od Zeme, preto ju nevidíme. V kalendároch sa označuje ako čierny kruh.

Fáza novu je ideálna pre očistu tela, človeka môže začať s pôstom, ktorý bude mať vďaka tejto fáze o to väčší efekt. Ak máte chuť začať s niečím novým, vyskúšať nové cvičenie, či recept, nov je na to ideálny. Človeka napĺňa tvorivou energiou a podporuje vznik všetkého nového.

2. PRVÁ ŠTVRŤ

V tejto fáze je Mesiac viditeľný v tvare písmena D. Zapadá okolo polnoci a za súmraku ho môžete sledovať nad južným obzorom. Dorastajúci Mesiac poskytuje telu značné množstvo energie, je to ideálny čas venovať telu extra starostlivosť, či už masáže, cvičenie, výživové kúry a podobne. Mesiac vo fáze dorastania tieto účinky znásobí.

3. SPLN

Fáza splnu prichádza dva týždne po nove a Mesiac je možné sledovať hneď po západe Slnka ako plnú guľu. Noci pri splne sú jasné a plné mystickej atmosféry. Pri splne ľudia prežívajú intenzívnejšie svoje emócie, umocňujú sa zážitky, ktoré prežívajú.

Avšak intenzita je dvojsečná zbraň. Podobne ako to dobré, môžeme intenzívnejšie prežívať aj to zlé. Spln má vplyv ako na fyzično, tak aj psychiku človeka, preto by nemal robiť radikálne rozhodnutia, ani podstupovať operácie či iné lekárske zákroky.

4. DRUHÁ ŠTVRŤ

V tejto fáze Mesiac vychádza až po 24. hodine a zapadá až po východe Slnka. Mesiac je v tvare písmena C, vraví sa, že cúva a dostáva sa do fázy posledná štvrť. Počas tejto mesačnej fázy sú ideálne podmienky na to, aby ste sa zbavili starých zlozvykov, ktoré vás zaťažujú. Taktiež by mal človek usilovať o rovnováhu vo svojom tele aj živote a vyskúšať napríklad meditáciu.

Kedy je spln v januári 2022: Vlčí spln

Tento rok nás čaká prvý spln 18. januára, ktorý môžete u nás sledovať od 00:48. Pri východe a západe Slnka môže mať Mesiac oranžovú až červenú farbu. Januárový spln je silný a môže na vás pôsobiť melancholicky.

Januárový spln má prezývku vlčí spln, tento názov pochádza od Indiánov. V minulosti boli v januári indiánske dediny pokryté hustým snehom a rozliehalo sa nimi vytie vlkov. Viac informácií o januárovom splne 2022 si môžete prečítať tu.

Kedy je spln február 2022

Druhý tohtoročný spln vyvrcholí 16. februára a bude v znamení leva. U niektorých ľudí môže vyvolať oslabenie rovnováhy a neodporúča sa nadväzovať nový milostný pomer počas splnu. ˇĽudia, ktorí majú problém so srdcom, by si mali dávať pozor na krvný tlak. Vo videu nižšie si môžete pustiť meditáciu, ktorá sa viaže práve k februárovému splnu.

Kedy bude spln marec 2022

Tretí spln v tomto roku nastane 18. marca 2022 a bude v znamení panny, presne týždeň po jarnej rovnodennosti. Podľa indiánskej tradície sa tento spln nazýva vraní. Marcový spln bude mať vplyv na črevá a tráviaci trakt či pankreas. Ľudia by preto mali zvoliť ľahšie jedlá. Počas splnu sa zbavme svojich starostí a radšej sa venujte plánovaniu novým cieľom v budúcnosti.

Spln marec 2022
Dátum a čas 18. marca o 08:17
Znamenie Panna
Vplyv na orgány črevá
tráviaci trakt
pankreas

Kedy bude spln apríl 2022

Spln v znamení váh môžete sledovať v sobotu 16. apríla. V poradí štvrtý spln tohto roku sa opiera o harmóniu medziľudských vzťahov a mali by sme sa snažiť o kompromisy a vyvarovať sa konfliktov. Aprílový spln sa viaže k prebúdzajúcej sa jari, ľudia majú možnosť čerpať silu z prírody, mali by brať ohľad na druhých a nerobiť vážne rozhodnutia.

Kedy bude spln máj 2022

Májový spln bude 16. mája o 6:13 a bude v znamení škorpióna. Silný májový spln môže silno vplývať na emócie ľudí, snažte sa krotiť svoje negatívne myšlienky a venovať čas odpočinku tela aj mysle. V máji bude mať spln vplyv na pohlavné orgány, konečník i močovú trubicu, preto by si ich mali ľudia chrániť pred nachladnutím či premáhaním.

Kedy bude spln jún 2022

Šiesty spln tohto roka môžete sledovať 14. júna 2022 o 13:51 a bude v znamení strelca. Letný spln vplýva na pečeň, bedrá, stehná a kríže, preto sa skôr zamerajte na odpočinok, meditáciu a prečistenie tela. Otvorte sa novým dobrodružstvám a cestovaniu, tento čas je na to ako stvorený. Viac o júnovom splne sa dočítate v tomto článku.

Kedy bude spln júl 2022

Júlový spln bude na nočnej oblohe 13. júla 2022 o 20:37 a tento mesiac bude v znamení kozorožca. Môžete zostať aktívni, ale nemali by ste sa úplne premáhať. Pokiaľ máte túžbu baviť sa a užívať si leto plnými dúškami, tak sa tomu nebráňte. Svojim emóciám sa však úplne nepoddávajte a hlavne sa kroťte počas hádok, ktoré vás môžu dostať do nepríjemnej pozície. V tabuľke nižšie nájdete, na ktoré orgány bude mať júlový spln vplyv.

Spln júl 2022
Dátum a čas 13. júl o 20:37
Znamenie Kozorožec
Vplyv na orgány chrbtica
kĺby
kolená
koža
vlasy

Kedy bude spln august 2022

V poradí ôsmy spln môžeme na oblohe pozorovať 12. augusta. Tento magický spln plný energie nazývali Indiáni jeseterý alebo červený spln. Augustový spln je v znamení vodnára a je s ním spojená ľahkomyseľnosť. Preto by sa ľudia nemali chovať zbrklo a robiť v tomto čase vážne rozhodnutia.

Kedy bude spln september 2022

Jeseň pomaly klope na dvere a s ňou prichádza takzvaný kukuričný či jačmenný spln, ktorý nastane 10. septembra o 11:58 a bude v znamení rýb. Septembrový spln dostal svoje prezývky hlavne kvôli obdobiu zberu kukurice a jačmeňa. Ľudia by si mali dávať pozor na dolné končatiny, hlavne na prsty na nohách a chodidlá. Toto obdobie by malo výrazne pomôcť v ľudskej komunikácii a vzájomnému porozumeniu.

Kedy bude spln október 2022

Októbrový spln nastane 9. októbra 2022 o 22:54 a bude v znamení barana. Práve tento spln má veľkú silu a vplyv na ľudí, môže však spôsobovať aj zdravotné problémy a bolesti zubov či hlavy. Podľa Indiánov sa októbrový spln nazýva dožinkový. Ľudia by si mali dávať pozor aj na tepny a jazyk.

Kedy bude spln november 2022

Predposledný tohtoročný spln nastane v piatok 8. novembra 2022 o 12:01 a bude v znamení býka. Indiáni nazývajú novembrový spln ako bobrí, pretože v tomto chladnom období kládli pasce na bobrov. Novembrový spln bude mať vplyv na krk, hlasivky, pažerák a štítnu žľazu. V období tohto splnu by mali ľudia realizovať svoje sny. Viac novembrovom splne si prečítajte v tomto článku.

Kedy bude spln december 2022

Posledný tohtoročný spln nastane 8. decembra a bude v znamení blížencov. Pre niektorých ľudí to bude znamenať emočnú nestabilitu. Nenechajte sa rozhodiť predvianočným stresom a užite si pohodový čas s rodinou, uprednostnite odpočinok pred námahou a dávajte si pozor na hornú časť vášho tela - hlavne na ruky, ramená, pľúca a priedušky.

Lunárny kalendár: zoznam novov a splnov v roku 2022

Dátum Fáza Mesiaca Znamenie
2. január 2022 NOV Kozorožec
18. január 2022 SPLN Rak
1. február 2022 NOV Vodnár
16. február 2022 SPLN Lev
2. marec 2022 NOV
Ryby
18. marec 2022 SPLN Panna
1. apríl 2022 NOV Baran
16. apríl 2022 SPLN Váhy
30. apríl 2022 NOV Býk
16. máj 2022 SPLN Škorpión
30. máj 2022 NOV Blíženci
14. jún 2022 SPLN Strelec
29. jún 2022 NOV Rak
13. júl 2022 SPLN Kozorožec
28. júl 2022 NOV Lev
12. august 2022 SPLN Vodnár
27. august 2022 NOV Panna
10. september 2022 SPLN Ryby
25. september 2022 NOV Váhy
9. október 2022 SPLN Baran
25. október 2022 NOV Škorpión
8. november 2022 SPLN Býk
23. november 2022 NOV Strelec
8. december 2022 SPLN Blíženci
23. december NOV Kozorožec

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosť