Odkiaľ sú a aký je nutričný obsah (vitamíny, minerály) banánov?

Banány sa u nás zaraďujú k najbežnejšie dostupným tropickým druhom ovocia. Sú jednoducho neprehliadnuteľné nielen pre krásnu žltú farbu, ale i pre ich liečivé účinky. Ako môžete banán a banánové šupky využiť? Čo banán obsahuje a odkiaľ pochádza? Všetky potrebné informácie sa dozviete aj tu.

Odkiaľ pochádzajú banány?
Pestovanie banánovníka
Pozitívne účinky banánov pre zdravie
Vedľajšie účinky banánov
Nutričné hodnoty banánu
Ako olúpať banán?
Banány zaujímavosti

banány Foto: Pixabay

Odkiaľ pochádzajú banány, kde rastie banánovník?

Vedeli ste, že banány pochádzajú pôvodne z Ďalekého východu? Banánovník bol totižto domestikovaný v juhovýchodnej Ázii, kde sa mu veľmi darilo. Od roku 1502 sa preto vybudovali prvé sady v Karibiku a v Strednej Amerike. Odtiaľ sa rozmnožili ďalej do Afriky, Južnej Ameriky a všade tam, kde bolo teplé a vlhké podnebie zároveň.

V súčasnoti na svete existujú rôzne sladké či múčnaté odrody. Taktiež rastú aj odrody červených, jablkových, zeleninových, ale aj zelených banánov prezývaných plantain (platýn, plantajn), ktoré sa hodia na tepelnú úpravu. Viete aká je najznámejšia veľká ovocná odroda banánu spomedzi 1000 ďalších? Je to Cavendish.

Banánovník (lat. Musa acuminata) pestovanie

Ak by ste sa rozhodli pre pestovanie banánov, musíte rastline dopriať špeciálne podmienky. Iba vtedy sa môžete dočkať úrody. Banánovník v ideálnych podmienkach rastie 1,5 roka a potom začne rodiť plody. Banánovník (lat. Musa acuminata) dokáže narásť až do 16 metrov. Jeho plodmi sú banány, ktoré rastú v trsoch. Banán (plod) môže dosahovať veľkosť od 6 do 30 cm a priemer od 2 do 5 cm.

Banány, ktoré sa dostanú do našich obchodov sa zbierajú nezrelé, aby sa v chladených priestoroch lodí mohli presúvať do celého sveta a postupne dozreli do jedlej podoby. Také sa potom dostanú od obchodov. Dokonca existuje až 7 stupňov zrelosti banánov. Všetko závisí od pomeru cukru a škrobu. V obchodoch ako je Tesco, Kaufland, Lidl, Billa a pod. sa banány predávajú so stupňom zrelosti 4 až 5.

Zaujímavosťou je, že aj výsledná hmotnosť, farba chuť, vôňa a konzistencia banánov je veľmi ovplyvnená odrodou ako aj tým, pri akej teplote tieto plody banánovníka dozrievajú. Kúpené banány neskladujte v chladničke. Prečo? Väčšinou sa banány prevážajú pri teplote 13,5 °C a teplota v chladničke je trojnásobne nižšia. Tým pádom skazíte ich chuť alebo zastavíte proces dozrievania.

Banán: účinky a diéta

Podlhovastý žltý plod je komoditou, ktorá nesmie chýbať na žiadnom stole. Nielenže vás dobre zasýti a dodá vám energiu, ale je aj nesmierne zdravý a vhodný pri rôznych diétach. Nasledujúce body, vás možno presvedčia viac:

 1. banán je prirodzeným prebiotikum, ktoré pozitívne spolupracuje s probiotickými baktériami v tráviacom trakte
 2. pomáha pri zvládaní závislosti od nikotínu
 3. podporuje spánok
 4. stimuluje tvorbu serotonínu, čo zabezpečuje dobrú náladu
 5. pôsobí ako antioxidant
 6. harmonizuje krvný tlak
 7. pohlcuje nadbytočnú vodu v čreve: uľahčuje trávenie
 8. znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení
 9. pomáha zmierňovať bolesti hlavy a opicu
 10. zmierňuje menštruačné kŕče
 11. redukuje obsah kyseliny močovej: napomáha pri liečbe artritídy a dny
 12. znižuje hladinu cholesterolu
 13. nezrelé typy banánov majú nízky glykemický index (GI = 42 až 45), čo ocenia diabetici
 14. sú zdrojom nízkotučných bielkovín, čo je fajn pre ľudí na diéte
 15. pôsobia proti vzniku mŕtvice
 16. nezrelé banány znižujú výskyt rakoviny
 17. zvyšujú absorpciu vápnika
 18. banánové šupky nájdu využitie pri odstránení kožných defektov (bradavice, štípance od hmyzu) a pri leštení listov izbových kvetov

Vedľajšie účinky banánov

Nadmerná konzumácia banánov môže mať aj svoje príkoria. Ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú krvný tlak, pred konzumáciou banánov sa radšej poraďte so svojim lekárom. Prečo? Banány zvyšujú hladinu draslíka v tele a ten ovplyvňuje stav krvného tlaku.

V prípade, že sa pri prvej konzumácii banánov objavia na tele opuchy, svrbí vás pokožka a opúcha vám hrdlo a chrčíte, vyhľadajte lekársku pomoc. Pravdepodobne ste alergický na banány. Zároveň, keď trpíte častými migrénami, jedzte len pol banána denne.

Banány obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá je pre ľudí s gastrointestinálnymi ťažkosťami nie veľmi prospešná. Výsledkom nadmernej konzumácie sú hlásené bolesti žalúdka, nadúvanie a plynatosť. Niektorí ľudia tvrdia, že ich z banánov veľmi "zapeká".

Banán a banány: nutričné hodnoty, cholesterol a horčík

Stredne veľký banán obsahuje približne 105 kcal, 75 % vody a 22,8 gramov sacharidov. Ďalej 12,2 gramov cukru a 0,3 gramov tuku. Taktiež 3,1 gramov vlákniny a 1,29 gramov bielkovín. V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť ostatné nutričné hodnoty stredne veľkého banánu.

Nutričné hodnoty banánu
Minerály Vitamíny
Draslík (K) 422 mg Kyselina listová 24 µg
Fosfor (P) 26 mg Kyselina pantoténová 0,394 mg
Horčík (Mg) 32 mg Niacín 0,785 mg
Mangán (Mn) 0,319 mg Vitamín A 76 IU
Meď (Cu) 0,092 mg Vitamín B1 (tiamín) 0,037 mg
Selén (Se) 1,2 µg Vitamín B2 (riboflavín) 0,086 mg
Sodík (Na) 1 mg Vitamín B6 0,433 mg
Vápnik (Ca) 6 mg Vitamín C 10,3 mg
Zinok (Zn) 0,18 mg Vitamín E 0,12 mg
Železo (Fe) 0,31 mg Vitamín K 0,6 µg

sipka Viac informácii o konzumácii banánov, nájdeš aj na tomto odkaze.

Ako správne lúpať, jesť banán na raňajky a po cvičení?

Keď sa naučíte správne ošúpať banán, jeho dužinu už ľahko spracujete. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť, ako rýchlo a bez problémov sa dá ošúpať banán.

Keď to hravo zvládnete, môžete dužinu spracovať do formy cereálnej kaše, smoothie, lievacov či koláča, alebo si upečte vynikajúci banánový chlebík. Konzumovať banány môžete pred cvičením alebo aj po ňom, ak potrebujete doplniť ľahko stráviteľné sacharidy, vitamíny a minerály, ktoré ste pri cvičení spotrebovali. Zrelé (nie prezreté) banány sú vhodné na konzumáciu na raňajky, desiatu, obed alebo olovrant.

Banány zaujímavosti: akcia a cena

Chcete poznať najznámejšie zaujímavosti o banánoch? Čítajte ďalej.

 • banány sú najpopulárnejším ovocím na svete
 • ročne sa skonzumuje asi 100 biliónov kusov
 • vedci predpokladajú, že banány boli prvým ovocím na Zemi
 • banán je botanicky braný ako bobuľovitý plod
 • prezreté banány obsahujú veľké množstvo cukru a rýchlejšie podliehajú hnilobným procesom
 • banánovník nie je strom, ale dužinatá rastlina, pretože stonka neobsahuje pravé drevnaté tkanivo
 • v roku 327 p.n.l. Alexander Veľký objavil v Indii banány, odkiaľ ich preniesol do západného sveta
 • divoko rastúce banánovníky nie sú moc chutné a v plodoch sú priveľké semená na úkor dužiny, ktorú ste zvyknutí konzumovať

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

pas1

Žiadosť o cestovný pas – cena, ako dlho trvá a ďalší info

Cestovný pas je súčasťou každého cestovateľa, najmä v krajinách mimo Európskej únie. Viac informácií nájdete v texte.

stars

Meteorický roj (perzeidy) a iné úkazy z vesmíru: dnes 2024

Perzeidy, tzv. slzy svätého Vavrinca môžete pozorovať v auguste každý rok. Prečo padajú hviezdy a kedy môžete očakávať meteorický roj a iné...

zaba

Joga (yoga) a meditácia: aké sú medzi nimi rozdiely?

Jóga a jej pozitívne účinky pri telo a myseľ sú známe po celom svete. Spoznajte cviky a z nich prameniace benefity pre vaše zdravie.