Medveď hnedý: Čo robiť, keď stretnete medveďa

Naučíme vás, ako sa správať pri náhodnom stretnutí s medveďom v slovenských lesoch. Poradíme, ako predchádzať takýmto stretnutiam a ako sa chrániť pomocou spreja. Získajte cenné rady a znalosti, ktoré vám v kritickej situácii môžu zachrániť život!

Medveď hnedý: Čo robiť ak stretnem medveďa a spreje na medvede Foto: Pixabay

Stretnutie s medveďom hnedým na Slovensku: Ako sa zachovať a predísť nebezpečenstvu

Medveď hnedý (lat. Ursus arctos) je majestátny symbol slovenskej divokej prírody. Šelma, ktorá obýva lesy a hory na celom území Slovenska, s najvyššou koncentráciou v oblastiach Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a Karpát.

Aj keď sú medvede plaché a preferujú vyhýbanie sa ľuďom, náhodná interakcia môže nastať. V takýchto momentoch je kľúčové vedieť, ako sa zachovať, aby ste predišli nebezpečenstvu a ochránili seba aj ostatných.

V tomto článku sa dozviete, ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom hnedým na Slovensku, aby ste predišli nebezpečenstvu. Rozoberieme si nasledovné témy:

 • Predchádzanie stretnutiam s medveďom: Ako sa informovať o výskyte medveďov, ako sa v lese správať, aby ste ich upozornili na  vašu prítomnosť, a ako skladovať potraviny a odpadky
 • Spreje na medvede: Ako si vybrať sprej na medvede, ako ho nosiť a používať a ako sa o ňom informovať
 • Správanie pri stretnutí s medveďom: Ako zachovať pokoj, ako sa prihovárať medveďovi, ako sa pohybovať a ako v krajnom prípade použiť sprej na medvede

Výskyt medveďov na Slovensku a ako predísť stretnutiu s nimi

Zavrite oči a predstavte si: chladný vánok prečesáva vaše vlasy, slnečné lúče sa prelínajú cez husté koruny stromov a všade naokolo panuje ticho. Pokoj lesa vás láka na prechádzku, no v tomto prírodnom chráme sa skrýva aj tajomstvo – medvede.

A nie, nemyslíme medvedí cesnak, ale kráľa slovenských lesov, medveďa hnedého. Sú ale nevyhnutne hrozbou pre váš výlet, alebo sa dá s nimi v tomto prostredí koexistovať?

Našťastie z praxe vieme, že väčšina medveďov reaguje na prítomnosť človeka útekom. Ak zbadáte medveďa z diaľky, je dôležité zachovať pokoj a pomaly sa vzdialiť bez  toho, aby ste robili prudké pohyby. Snažte sa nerobiť hluk a nedávať medveďovi dôvod na to, aby sa cítil ohrozený.

Samozrejme, existujú aj výnimky. V ojedinelých prípadoch môže medveď zaútočiť, a to najmä vtedy, ak sa cíti ohrozený, zranený alebo chráni svoje mláďatá. Preto je dôležité poznať základné pravidlá správania sa v  lese a minimalizovať tak riziko stretnutia s medveďom.

Ako sa vyhnúť stretnutiu s medveďom?

Pred túrou:

 • Informujte sa: Zistite si, či sa v oblasti, kam sa chystáte, vyskytujú medvede. Štátna ochrana prírody SR a Lesy SR ponúkajú online mapy a hlásenia o výskyte medveďov. Taktiež môžete sledovať prenosy z online fotopascí a mať prehľad o aktuálnej situácii.
 • Skladujte potraviny a odpadky: Medvede lákajú silné pachy. Potraviny a aromatické predmety (kozmetika, repelenty) skladujte v uzatvorených a medveďom neprístupných nádobách. Odpadky odnášajte späť do civilizácie. O tom ako triediť odpad, sa dozviete aj TU.
 • Majte so sebou sprej na medvede: Sprej na medvede je účinný obranný nástroj, ktorý vám môže pomôcť odradiť medveďa od útoku. Pred cestou do lesa si o ňom zistite viac a  naučte sa ho používať. Viac o sprejoch na medvede si povieme nižšie v článku.

Ako sa v lese správať, aby ste minimalizovali riziko?

V lese:

 • Choďte iba po vyznačených trasách: Počas návštevy národných parkov a oblastí s výskytom medveďov, choďte iba po turistických chodníkoch. Medvede sa im zvyčajne vyhýbajú.
 • Buďte všímaví: Sledujte okolie a vyhýbajte sa hustým porastom, kde by medveď mohol odpočívať. Inak by ste ho mohli nechtiac vyrušiť.
 • Dajte o sebe vedieť: V lese robte hluk – rozprávajte sa, spievajte alebo používajte zvonček či rolničku. Takto upozorníte medveďa na vašu prítomnosť a  dáte mu šancu sa vyhnúť stretnutiu.
 • Nenechávajte jedlo a odpadky v lese: Medvede sú lákané silnými pachmi, preto nenechávajte v lese žiadne jedlo, odpadky, ani zvyšky jedla.

Dodržiavaním týchto jednoduchých pravidiel môžete minimalizovať riziko stretnutia s medveďom a chrániť seba aj ostatných. Pamätajte, že  medvede sú divoké zvieratá a stretnutie s nimi môže byť nebezpečné. Rešpektujte ich a správajte sa v lese zodpovedne.

Sprej na medvede: Váš ochranca v divočine

V poslednej dobe sa množia správy o hojnejšom výskyte medveďov v  slovenských lesoch. Stretnutia s nimi sa stávajú bežnejšími a sprej proti medveďom sa tak stáva neodmysliteľnou súčasťou výbavy nielen lesníka, ale aj bežného turistu či hubára, ktorý sa vybral na prechádzku po lese, hľadanie húb, alebo len tak relaxovať v lone prírody.

Ako si vybrať a ako používať sprej na medvede?

Sprej na medvede je kompaktný a ľahko dostupný nástroj, ktorý vám môže v kritickej situácii zachrániť život. Funguje na princípe vystreknutia dráždivej látky, ktorá medveďovi spôsobí silné pálenie očí, dýchacích ciest a slizníc.

Účinnou látkou v spreji je kapsaicín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v  chilli papričkách. Medveďom spôsobuje nepríjemný pocit pálenia a  dusenia, čo ich odradí od útoku a dá vám čas na útek.

Pri výbere spreja na medvede je dôležité zvážiť:

 • Typ spreja: Dráždivý sprej vyvoláva silné pálenie, repelentný sprej odpudzuje pachom. Pre turistov je vhodnejší dráždivý sprej.
 • Veľkosť a obsah účinnej látky: Pre bežných turistov postačí 200 ml sprej s obsahom aspoň 1% kapsaicínu.
 • Dostrel a účinnosť: Dbajte na dostatočný dostrel (minimálne 2 metre) a zvážte vplyv vetra.

Sprej na medvede nie je 100% zárukou bezpečnosti, ale môže vám zachrániť život. Informujte sa o ňom, naučte sa ho používať a správajte sa zodpovedne v divočine.

Čo robiť a ako sa správať pri stretnutí s medveďom

Stretnutie s medveďom v slovenských horách a lesoch sa stáva čoraz bežnejšou realitou. Aj keď sa tieto majestátne šelmy prirodzene vyhýbajú ľuďom, v niektorých prípadoch môže dôjsť k nepríjemnému stretnutiu. Prežiť ho bez ujmy si vyžaduje chladnú hlavu a znalosti o správaní medveďov.

Ako sa správať pri stretnutí s medveďom:

 • Pokoj a chladná hlava: Aj keď sa vám v žilách rozprúdi adrenalín, panika je váš najväčší nepriateľ. Zachovajte pokoj a rozvahu. Medvede nie sú fanúšikmi prekvapení, preto im dajte vedieť o vašej prítomnosti pokojným rozprávaním alebo spevom.
 • Nerobte si fotky: Selfie alebo video s medveďom na Instagrame síce vyzerajú cool, ale riskovať pre ne život sa neoplatí. Nepomôže ani mýtus o tom, že kameramanovi sa predsa nemôže nič stať. Radšej si odneste domov krásne spomienky v pamäti, nie na fotke.
 • Ustúpte pomaly dozadu: Nebojte sa prirodzeným tempom cúvať. Naopak, je to kľúčové! Medvede vnímajú útek ako provokáciu, preto sa radšej pomaly a opatrne vzďaľujte. Žiadne prudké pohyby, žiadne mávanie rukami.
 • Nesnažte sa utiecť behom: Medvede bežia rýchlosťou až 48 km/h, čo je oveľa rýchlejšie, ako človek. Váš beh v medveďovi vyvolá inštinkt prenasledovania a  ľahko vás dobehne, keďže vás môže vnímať ako korisť.
 • Stojte, ak nemôžete cúvať: Ak sa ocitnete v pasci a ústup nie je možný, zastavte sa a nehýbte sa. Aj keď sa to zdá šialené, beh je v tomto momente horšou voľbou.
 • Použite sprej na medvede: Ak máte so sebou sprej na medvede, je čas ho vytiahnuť. Použite ho, až  keď je medveď príliš blízko a hrozí útok. Mierte tryskou tesne nad jeho hlavu a striekajte súvisle.
 • Chráňte si životne dôležité orgány: Ak medveď napriek vašim snahám zaútočí, ľahnite si na brucho a chráňte si hlavu, krk a hrudník. Snažte sa zostať v pokoji a nereagovať agresívne.
 • Zavolajte pomoc: Ak sa vám podarí medveďa odplašiť, neváhajte a zavolajte pomoc. Aj keď sa cítite v poriadku, lekár vám pomôže skontrolovať prípadné zranenia.

Mapa výskytu medveďov na Slovensku

Na Slovensku sa medvede hnedé vyskytujú najmä v horských oblastiach, ako sú Nízke Tatry, Veľká Fatra a Karpaty. Ich počet sa v posledných rokoch zvyšuje a odhaduje sa, že na Slovensku žije okolo 1 200.

Presné mapy výskytu medveďov na Slovensku neexistujú. Medvede sú voľne žijúce zvieratá a ich pohyb nie je možné presne predpovedať. Na internete je však dostupných viacero máp, ktoré zhruba ukazujú oblasti s  výskytom medveďov.

Tieto mapy sú založené na rôznych údajoch, ako napríklad hlásenia o výskyte medveďov od turistov, poľovníkov a lesníkov. Takúto mapu nájdete napr. na stránke www.sprejnamedveda.sk/medvede-na-mape/.

Na Slovensku existuje viacero inštitúcií, ktoré sa zaoberajú problematikou medveďov. Medzi najdôležitejšie patria:

Kontakty na inštitúcie zaoberajúce sa medveďmi na Slovensku
Inštitúcia: Kontakt: Web:
Štátna ochrana prírody SR +421 48 4722 026 www.sopsr.sk
Lesy SR
+421 48 4344 111 www.lesy.sk
Lesoochranárske zoskupenie VLK
051 - 7789488 www.wolf.sk

Mapy výskytu medveďov slúžia len na informačné účely. Nenahrádzajú opatrnosť a ostražitosť pri pohybe v lese. Vždy sa riaďte bezpečnostnými pokynmi a informujte sa o aktuálnej situácii v danej oblasti. Po stretnutí s medveďom vždy kontaktujte príslušné orgány, ako je Štátna ochrana prírody SR alebo Lesy SR.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

Spracovaný medvedí cesnak

Medvedí cesnak recepty: mrazený a sušený, pesto, soľ

Medvedí 🐻 cesnak je súčasťou jarných jedál a ako zdroj imunity pre prechodné obdobie. V našom článku nájdete skvelé recepty na to, ako...

Kriváň, pamätná tabuľka (Matica slovenská) - Zdroj Profimedia

Národný výstup na Kriváň 2024: termín, trasa, informácie

Tradičné výstupy národovcov na vrchol Kriváňa boli znovuobnovené v roku 1968. Kedy sa koná tohtoročný individuálny/skupinový výstup 🧗‍♀️?...

Vysoké Tatry, Slovensko

Beh od Tatier k Dunaju - Štafetový beh 345 km: mapa, trasa, info

Štafetový Beh od Tatier k Dunaju 2023 ✨. Pozrite si všetky dôležité informácie o podujatí na jednom mieste - vrátane mapy s vyznačenými...