Národný výstup na Kriváň: termín, trasa, informácie

Kriváň nie je len jedným z najvyšších vrchov Slovenska, ale zároveň patrí aj medzi naše národné symboly. Vedeli ste, že výstupy na tento monumentálny vrchol majú už desiatky rokov organizovanú podobu?

INFORMÁCIETRASAHISTÓRIA

Kriváň, pamätná tabuľka (Matica slovenská) - Zdroj Profimedia Foto: Profimedia

Národný výstup na Kriváň 2023: informácie, termín (dátum)

Akcia s názvom Národný výstup na Kriváň (2,495 m n.m.) sa nepochybne uskutoční aj v roku 2023. O presnom termíne vás budeme informovať, no s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou môžeme tvrdiť, že by to mal byť tradičný dátum v polovici augusta.

V roku 2022 sa oficiálny hromadný Národný výstup na Kriváň usporiadal 13. augusta. Jednalo sa o výnimočný rok, ktorý Matica slovenská vyhlásila za Rok odkazu štúrovcov. Akciu bolo možné uskutočniť aj individuálne od 16. júna do 31. októbra 2022.

Kriváň, Vysoké Tatry: turistické trasy, výstupy (Tri studničky, Jamské pleso)

Na Kriváň sa turisticky vyráža v drvivej väčšine z dvoch bodov: zo Štrbského Plesa alebo Troch studničiek. V prvom prípade sa vyberiete po červenej smerom na Jamské pleso, kde sa odkloníte na modrú a začnete pomerne strmo stúpať až na vrchol Kriváňa. Cesta z Troch studničiek je značená zelenou a zavedie vás až do Krivánskeho žľabu; tam sa potom napojí na spomínanú modrú vedúcu na Kriváň.

sipka Vyzbrojte sa vhodnou výbavou na turistiku aj online cez e-shopy s dopravou zadarmo.

Národný výstup na Kriváň: história, Štúrovci (august 1841)

S myšlienkou národných výstupov na Kriváň prišiel spisovateľ Gašpar Fejérpataky-Belopotocký. Spolu s priateľmi ju zrealizoval v roku 1834. Minimálne v roku 1841 sa na Kriváň vrátil, išli s ním však aj Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža, Samo Bohdan Hroboň a ďalší národovci. Písal sa 16. august 1841.

Neskôr sa organizovalo ešte mnoho vlastenecky motivovaných výstupov, napríklad pod patronátom Klubu československých turistov a Klubu slovenských turistov a lyžiarov. Skupinové výstupy v podobe, ktorú môžeme zažiť aj teraz, nadobudli národný rozmer v roku 1968, kedy sa začala písať ich dnes už viac ako 50-ročná tradícia.

sipka Zimná uzávera turistických chodníkov v Tatrách. Kedy sa chodníky zas otvoria?

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

Letný hudobný festival, obecenstvo - Zdroj Profimedia

Letné hudobné festivaly na Slovensku: zoznam, info, vstupenky

Zoznam vybraných hudobných festivalov na Slovensku ☀️ leto 2023 (jún - august) ☀️ Termíny, line-up, headlineri, informácie o vstupenkách.

Odporcovia obrannej dohody medzi Slovenskou republikou a USA sa stretli pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky. - Zdroj Profimedia

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky: termín a výsledky

Deviate parlamentné voľby v ére samostatného Slovenska ⏰ Strany, hnutia a lídri, volebné prieskumy a preferencie, dôležité informácie ...

Šport v roku 2023 (ilustračné foto) - Zdroj Profimedia

Prehľad športových udalostí v roku 2023: kalendár akcií

Športový kalendár 2023 ✔️ Majstrovstvá sveta aj majstrovstvá Európy ✔️ Futbal, tenis, hokej, lyžovanie, cyklistika a iné športy...