Príprava kyslej neskôr kvasenej kapusty je neodmysliteľnou súčasťou jesene a príprav na chladnejšie obdobie. Nezabudnite na správny výber zimnej kapusty a vyčistenie kameninového súdka, ako i na jej dôslednú prípravu. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej.
Najčastejšie chyby pri kvasení kapusty
Ako naložiť kapustu
Dolievanie vody do kapusty
Nakladaná kapusta v pohároch
Nakladanie kapusty do suda: recept
Recept na "Stupavské zelé"
Foto: Pixabay
Najlepšia kvasená, kyslá kapusta - výroba kyslej kapusty
Pri tom, aby ste si mohli vychutnať pravú chuť kyslej a kvasenej kapusty, musíte dbať na jej správny výber, dôslednú prípravu a overenú techniku. K tomu, aby ste sa vyhli znehodnoteniu nastrúhanej kapusty naloženej do suda, potrebujete aj správny odhad na naštartovanie procesu kvasenia.
Netreba zabúdať na to, že výber kapusty je kľúčový. Kapusta musí byť zimná, tuhšia a ťažšia, jej listy musia držať pevne pri sebe; až tak, že pri manipulácií doslova vŕzgajú. Akú kapustu teda vybrať? Poloskorú až neskorú odrodu bielej hlávkovej kapusty. Neskôr ju môžete využiť trebárs na prípravu tradičnej kapustnice s mäsom či bez mäsa.
Kvasenie kapusty - chyby (prečo kapusta nekvasí, prečo zmäkne kyslá kapusta)
To, že kapustu v sude odložíte napríklad do teplejšej miestnosti, síce kvasný proces naštartuje, ale nie tak, ako by ste potrebovali. Kde je teda problém? Pri prekročení teploty 15 °C sa okrem kvasného procesu dostáva na rad aj proces hnilobný, ktorý kapustu rýchlo znehodnotí. Takýto výsledok z kvasenia kapusty nie je ani trochu uspokojivý. Medzi ďalšie príčiny nesprávneho kvasenia patrí aj:
- nevhodný výber odrody kapusty
- nedostatočná hygiena pri príprave a manipulácii s kapustou
- nízka alebo privysoká dávka soli
- veľké kolísanie teploty v miestnosti, kde kapusta kvasí
- stály prístup vzduchu do nádoby s kapustou
- nedôsledné zaťaženie poklopu suda
- nedostatočné a nepravidelné dolievanie vody do žliabku
Ako naložiť kapustu, kedy sa nakladá kapusta?
Pri nakladaní kapusty dbajte na to, aby teplota, pri ktorej bude kapusta nakladaná, bola približne rovnaká ako teplota miestnosti, kde bude kapusta kvasiť. Pri dodržaní optimálnej teploty, čo je teda 10 až 15 °C, sa naštartuje pozvoľné mliečne kvasenie, pri ktorom kapusta nestratí na svojej farbe (nezhnedne) ani na konzistencii (nezmäkne).
Doba kvasenia kapusty
Doba kvasenia kapusty v sude sa odhaduje na 2 až 3 mesiace. Kvasenie kapusty v pohároch trvá zhruba 3 týždne. Pre urýchlenie procesu kvasenia môžete používať okulát (vykvasenú kapustovú šťavu z novej kapusty). Obsahuje ideálny pomer mliečnych kvasiniek a nepredstavuje také veľké riziko znehodnotenia kapusty ako je prudká zmena teplôt.
Výroba kvasenej kapusty: koľko soli a koľko kapusty do 10 l a 20 l suda
Overený recept na nakladanú kapustu v sude si musí vyskúšať každý jeden z vás individuálne, pretože každý človek je jedinečný a s tým súvisia aj jeho preferencie čo sa týka kvality a chuti nakladanej kapusty. Spôsobov nakladania kapusty do suda môže byť niekoľko, ale my vám predstavíme jeden z osvedčených.
Ako základ si musíte zohnať kvalitnú zimnú kapustu, ktorú si postrúhate na veľkom strúhadle na dlhšie alebo kratšie pásiky. Na 10 kg kapusty budete potrebovať približne 150 až 200 g soli, čierne korenie, bobkový list, cibuľu. Pomer surovín si každý upraví podľa vlastného uváženia.
Tip: ak chcete, aby kapusta ostala biela a chrumkavá, pridajte do nej chren. O prevoňanie kapusty sa postará jedno zdravé celé jablko alebo dula. Odpoveď na otázku koľko kilogramov kapusty dokážete natlačiť do 20 litrového suda je jednoduchá. Je to až 40 kg strúhanej kapusty!
Dolievanie vody do kvasenej (kyslej) kapusty
Na zeleninových trhoch dokážete nájsť už postrúhanú kapustu, s ktorou je manipulácia a práca oveľa jednoduchšia. Ak takúto možnosť nemáte, tak kapustu očistite od vrchných a hnilých chorých listov, ktoré môžete zahodiť do kompostu alebo do BIO odpadu. Kapustu potom prekrojte a zbavte strednej tvrdej časti, hlúbiku. Takto pripravenú kapustu pracne postrúhajte na rezance, trebárs do detskej vaničky alebo lavóra.
Pri nakladaní kapusty je dôležité, aby sa každá vrstva dobre utlačila a posypala zmesou korenia a soli. Ak kapusta začne púšťať príliš veľa šťavy, odoberajte ju hrnčekom a uskladnite ju v čistej nádobe a v chlade pre prípad, že by ste ju mohli neskôr potrebovať ako urýchľovač procesu kvasenia nakladanej kapusty.
Vrstvy strúhanej kapusty musia siahať najviac 10 cm od okraja sudu a musia byť kompletne ponorené, aby ste ich na záver mohli prikryť kapustným listom a zaťažiť drevom alebo kameňom. Po uzatvorení sudu sa musí pravidelne dolievať voda, aby sa zabránilo prieniku vzduchu.
Vodu nalievajte do tzv. žliabku, ktorý je dopredu vytvarovaný na súdkoch určených pre nakladanie kapusty. Žliabok sa nachádza pri hornom okraji suda a jeho definovaný tvar uvidíte, keď súdok zakryjete poklopom.
Tlačenie kapusty: video o tom, ako nakladať kapustu
Pre inšpiráciu vám prikladáme videozáznam o spôsobe a postupe nakladania kapusty.
Kvasená kapusta v sude a kyslá kapusta v pohároch (príloha k mäsu)
Príprava kyslej kapusty sa môže niekomu zdať komplikovaná, keď nepozná správny postup. Overením informácií z dostupných zdrojov a osvojenie si pravidiel prípravy kyslej (kvasenej) kapusty v pohári alebo v sude získate lepšiu prax.
Postarajte sa o zabezpečenie stáleho prísunu probiotík a prebiotík, vitamínov, ktorých zvýšenú dávku človek potrebuje hlavne v zimnom a sychravom období. Ako si pripraviť tento liek a prevenciu voči chorobám, napríklad aj v zaváraninovom pohári, vám predstavíme v nasledujúcom recepte. Po odskúšaní tohto receptu bude nakladanie kvasenej kapusty do pohárov oveľa ľahšie.
Kyslá kapusta recepty
Kvasená kapusta v pohári, kapusta do suda
KVASENÁ A KYSLÁ KAPUSTA V POHÁRI (4 kg) - SUROVINY |
|
KVASENÁ A KYSLÁ KAPUSTA V POHÁRI - POSTUP |
|
Nakladanie kvasenej kapusty do suda - nakladaná kapusta: recept
KVASENÁ KAPUSTA DO SUDA - SUROVINY |
|
KVASENÁ KAPUSTA DO SUDA - POSTUP |
|
Stupavská kvasená alebo kvasená stupavská, kyslá kapusta: recept
Ak budete hľadať kvalitnú kapustu, skúste navštíviť južnú oblasť Záhoria a podporte miestnych pestovateľov kúpou kapusty. Špeciálnej neskorej odrode bielej hlávkovej kapusty sa tu darí vďaka kombinácii viacerých faktorov ako:
- nízka nadmorská výška
- suchá teplá klíma
- hlinito-piesčité pôdy
- dostatok spodnej vody
Tzv. krajová kapusta, nazývaná "Stupavské zelé", je vychýrenou špecialitou už od 16. storočia. Ako sa taká pravá Stupavská kvasená kapusta vyrába vám opíšeme v nižšie uvedenom recepte.
STUPAVSKÁ KVASENÁ KAPUSTA - SUROVINY |
|
STUPAVSKÁ KVASENÁ KAPUSTA - POSTUP |
|
Ak vás uvedené recepty zaujali, navštívte našu rubriku s názvom "Recepty", kde nájdete aj ďalšie inšpirácie zo sveta varenia a dobrého jedla. Z ponuky našich receptov si určite vyberiete.
Komentáre