Druhy Tatranského čaju a sady

Tatranský čaj je likér s vysokým množstvom alkoholu, ktorý sa vyrába v podtatranskom Kežmarku. V súčasnosti nájdete na trhu až 14 druhov, ktoré majú obsah alkoholu až do 72 %. Nižšie sa dozviete viac o Tatranskom čaji, druhoch, príchutiach, histórii a nájdete tu aj recept na drink, ktorý si z tohto likéru môžete pripraviť.

Druhy Tatranského čaju a sady - Tatratea Foto: Pixabay

Vznik a história
Zloženie a výroba

Druhy Tatranských čajov
TATRATEA 52 % Original
Recept na drink

TATRATEA 72 % Zbojnícky
TATRATEA 82 %
Videorecept
Cena a kde kúpiť Tatratea

Hodnotenie Tatranských čajov (Tatratea): 9/10

 • Produkty: 14 druhov Tatratea s rôznymi príchuťami
 • Obsah alkoholu: 17 - 72 %

Tatranský čaj - informácie, história a vznik Tatratea

Tatranský čaj má pôvod v slovenskej histórii a tradícii. Ľudia sa pri stretnutí, návšteve alebo aj pri smutnejších udalostiach navzájom zvykli ponúknuť pohárikom niečoho dobrého a silného. V minulosti používali ľudia na liečenie rôznych chorôb domácu medicínu. Bylinky zaliali vriacou vodou, pridali pálenku, med, cesnak a loj. Každá domácnosť mala trochu inú receptúru, ale všetci túto medicínu volali jednoducho čaj.

Tatranský čaj má dlhú tradíciu, ale oficiálne sa začal vyrábať až v roku 2003, kedy Ján Semeňák začal komerčnú výrobu Tatranského čaju v rodinnej firme Karloff v Kežmarku. Najväčší zlom nastal v roku 2009, kedy začal Tatranský čaj používať názov Tatratea, zmenil dizajn fliaš, ktoré pripomínajú termosku a postupne rozšíril svoju distribúciu do celého sveta. V súčasnosti sa Tatratea vyváža do viac ako dvadsiatich krajín sveta.

Tatranský čaj - zloženie a ako sa výroba Tatratea

Spoločnosť KARLOFF vyrába 14 druhov Tatranského čaju s obsahom alkoholu od 17 - 72 %, ktoré distribuuje do celého sveta. Najpredávanejším druhom Tatratea je 52 % Original, ktorého sa predá viac ako pol milióna fliaš ročne. Tatranský čaj prechádza zložitým výrobným procesom. Od macerácie až po finálne ručné balenie. Súčasťou výroby je tajná receptúra bylín, ktoré pozná len majiteľ a pár zamestnancov likérky.

Základ Tatranského čaju tvorí čierny čaj z oblasti Assam v severovýchodnej časti Indie. Neoddeliteľnou súčasťou Tatranského čaju tvorí tajná zmes byliniek, ktoré sú tvorené medovkou, mätou, trezalkou, pestrecom mariánskym, palinou, klinčekmi a hoblinami z dubu.

Postup výroby:

 • Macerácia:

Čierny čaj, tajná bylinná zmes a dubové hobliny sa macerujú každé zvlášť v studenom a jemnom liehu 6 až 8 týždňov.

 • Filtrácia

Počas filtračného procesu sú zachytávané drobné pevné čiastočky z bylín a korenín. Nápoj zároveň získava svoju jasne priezračný.

 • Pridanie ďalších surovín

Do koncentrátu sa pridáva lieh, cukor, ovocné destiláty, výťažky z ovocia, šťava a prírodná aróma. Neoddeliteľnou súčasťou je aj pramenitá tatranská voda.

 • Zrenie

Všetky zložky spoločne zrejú v dubových sudoch 8 týždňov a postupne sa jemne premiešajú.

 • Odpočívanie

V predposlednej fáze musí Tatranský čaj odpočívať 6 týždňov.

 • Plnenie

V poslednej fáze sa Tatranský čaj plní do fliaš, ručne sa balí a odosiela sa do celého sveta k zákazníkom.

Druhy Tatranských čajov

Tatranský čaj - druhy
1. séria - dvojková
TATRATEA 22% Kokos
TATRATEA 32% Citrus
TATRATEA 42% Broskyňa

TATRATEA 52% Original

TATRATEA 62% Lesné ovocie
TATRATEA 72% Zbojnícky
2. séria - sedmičková
TATRATEA 17% Mlieko a čaj
TATRATEA 27% Akai a arónia
TATRATEA 37% Ibištek a červený čaj
TATRATEA 47% Kvetový
TATRATEA 57% Šípkyrakytník
TATRATEA 67% Jablko a hruška
3. séria - päťková
TATRATEA 35% Bylinný
TATRATEA 35% Horký

TATRATEA 52 Original - prvý a najpredávanejší Tatranský čaj

Tatratea Original bol vyrobený ako prvý a stal sa najobľúbenejším produktom, ktorý si svoje prvenstvo drží už vyše dvadsať rokov. Tatranský čaj originál obsahuje 52 % alkoholu, takže sa jedná o pomerne silný likér. Tatratea originál môžete použiť aj na prípravu teplých alebo studených kokteilov. Vyskúšajte si pripraviť jednoduchý drink To tea or not to tea (Čaj s čajom), ktorého recept nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Recept na drink TO TEA OR NOT TO TEA z Tatreatea 52 Original

Vyskúšajte recept na miešaný drink To tea or not to tea, ktorý sa pripravuje z 52 % Tatranského čaju.

TO TEA OR NOT TO TEA - SUROVINY
 • 4 cl TATRATEA 52 % ORIGINAL
 • 10 cl zeleného vychladeného čaju
 • 2 cl bazového sirupu
 • ľad
 • med
TO TEA OR NOT TO TEA - POSTUP
 1. Pripravte si zelený čaj a nechajte ho vychladiť.
 2. Podľa svojich preferencií môžete ochutiť medom.
 3. Do poháru na whisky dajte ľad.
 4. Nalejte Tatranský čaj, vychladený zelený čaj a nakoniec bazový sirup.
 5. Jemne zamiešajte a môžete podávať. Ozdobte plátkom pomaranču a môžete podávať.

sipka Spoznajte zelený čaj a jeho účinky, fermentáciu, prípravu a dobu lúhovania.

TATRATEA 72 Zbojnícky (Tatranský čaj 72 %) - najsilnejší

V súčasnosti je najsilnejším druhom Tatranského čaju Zbojnícky, ktorý obsahuje 72 % alkoholu. Základ tohto silného likéru je rovnaký ako pri origináli, len je doplnený o extrakt z chinínovníku, obsahuje menej cukru, ale o 20 % viac alkoholu. Zbojnícky čaj obsahuje výraznú chuť čierneho čaju a byliniek, na záver ucítite ovocnú chuť. Tatranskú 72 si môžete kúpiť v striebornej dizajnovej fľaši.

Tatranský čaj 82 (TATRATEA 82 %) - už sa nevyrába

Najsilnejšia verzia Tatranského čaju obsahovala 82 % alkoholu, ale tento druh sa vyrábal len do roku 2010 a bol určený primárne do miešaných nápojov. V súčasnosti je teda Zbojnícky čaj s obsahom alkoholu 72 % najsilnejším produktom Tatratea.

Kokteil z Tatranského čaju - videorecept

Spôsobov ako piť Tatranský čaj je skutočne veľa. Môžete ho piť teplý alebo s ľadom, taktiež sa s z neho dajú namiešať výborné kokteily. Vo videu nižšie nájdete postup ako si pripraviť drink Rain drop z Tatranského čaju.

Tatranský čaj - akcia, cena, darčekové balenia a sady a kde kúpiť

Tatranský čaj je bežne dostupný v supermarketoch ako je Billa, Tesco, Kaufland alebo Coop Jednota. Ak ste niektorý z druhov Tatratea nenašli v dostupných obchodoch, tak si môžete Tatranské čaje objednať na oficiálnom eshope tatrateashop.sk

V rámci e–shopu nájdete aj rôzne druhy darčekových balení, sady miniatúr Tatranských čajov a pravidelné zľavy. Tatranský čaj vás vyjde od 10 eur až po 25 eur. Tie najlacnejšie druhy sú s najmenším obsahom alkoholu.

sipka Pripravte si kokteil Dark’n’Stormy v pohodlí domova!

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

mimosa

Najlepší drink na brunch? Jednoznačne koktejl Mimosa!

Kokteil Mimosa je osviežujúcim nápojom 🥂 nielen pre letné dni. Ako sa pripravuje a ktoré ingrediencie a poháre sú preň najlepšie sa...

Drink White Russian - recept, ingrediencie a poháre

Drink White Russian - recept, ingrediencie a poháre

Miešaný nápoj White Russian vás prekvapí svojou jemnou kávovou chuťou, ktorá je sladkastá a mnohým pripomína ruskú zmrzlinu. Na prípravu...

Recept na drink Negroni - ingrediencie, postup a poháre

Recept na drink Negroni - ingrediencie, postup a poháre

Taliansky drink Negroni patrí medzi desať najobľúbenejších drinkov sveta, vďaka svojej nezameniteľnej horko-sladkej chuti si získal...