Detox tela a pečene - čo to je a ako začať?

Tak ako jarné upratovanie patrí k činnostiam, ktoré ľudia absolvujú rok čo rok, detox by mohol byť podobnou aktivitou. Pri ňom si dokážete vyčistiť vaše telo naozaj od nepotrebného "bordelu", ktorý sa tam chtiac či nechtiac dostane. Pozrite sa na to čo je detox a čo ním môžete dosiahnuť.

detox Foto: Pixabay

Detox - čo to je?

Očista organizmu - tak by sa mohol jednoducho preložiť výraz detox. Pri detoxikácii tela si človek dokáže veľmi pomôcť. Zbaví sa pridaných cukrov a solí, éčiek a transmastných tukov, pesticídov, plesní, ftálatov a bisfenolov, ktoré sú prítomné v ovzduší, v strave alebo v kozmetike.

Detox pomôže odľahčiť lymfatický systém, pľúca, kožu, obličky, črevá a pečeň od zanesenia škodlivými toxínmi. Okrem zdravšieho životného štýlu by ste mohli vyskúšať do svojho života pridať pitný režim, psychickú a fyzickú pohodu a samozrejme aj dostatok odpočinku.

Detox tela ako začať?

Samozrejme všetci viete, že organizmus sa prirodzene dokáže zbavovať škodlivých látok. Ak ho však ustavične zanášame vecami, ktoré by do života človeka nemuseli patriť, je potreba mu pomôcť. Na detox by sa mali predovšetkým sústrediť ľudia, ktorí:

 • fajčia
 • pijú alkohol a kávu
 • užívajú návykové látky
 • trpia chorobami
 • pravidelne berú lieky

Čo však môžete spraviť ako prvé je položiť si otázku, či naozaj prejedanie sa ťažkými jedlami, fajčenie alebo pravidelná konzumácia alkoholu a iných návykových látok je pre vás naozaj podstatná. Nebolo by pre vaše telo lepšie zmeniť životný štýl a o svoje telo sa viac starať pravidelným pohybom, spánkom, dobrou náladou a výživnou stravou? Všetko to čo svojmu telu doprajete či už v dobrom alebo v zlom sa skôr či neskôr prejaví. Je len na vás akou cestou sa vyberiete.

Detoxikácia pečene a celého organizmu

Ak sa rozhodnete, že je vhodný čas na pozitívnu zmenu, nemusíte robiť unáhlené a radikálne rozhodnutia. Všetko chce čas a aj odvykanie si od starého životného štýlu si vyžaduje určitú námahu a pevnú vôľu. Ak šliapnete na plyn naplno, nemusíte v tomto štýle dlho vydržať a skôr vám uškodí ako pomôže.

Detox nie je len na pár dní. Detoxikáciu organizmu môžete robiť vedome už len tým, že vaše telo prestanete nadmerne zaťažovať "hlúposťami". Prečítate si, čo daná potravina obsahuje. Kúpite si potraviny alebo kozmetiku od lokálnych predajcov a pod..

Samozrejme, že ľudia, ktorí nemajú inú možnosť ako tlmiť prejavy akéhokoľvek ochorenia liečivami, nemôžu vysadiť lieky len preto, že si prečítajú tento článok. O tom ako postupovať pri detoxe by ste sa mali predovšetkým poradiť s vaším lekárom alebo výživovým poradcom. Inak si môžete veľmi uškodiť. To predsa nechcete. Naopak, chcete byť zdravší a plný energie nie?

Detoxikačné náplaste a smoothie

Jedným z mnoho spôsobov ako začať s detoxom je nákup detoxikačných náplastí a príprava smoothie a detoxikačných jedál. Výhody, ktoré je možné získať pri používaní náplastí vyrábaných podľa tradičnej japonskej medicíny a konzumáciou detoxikačných nápojov a jedál sú:

 • odstránenie odpadových látok z tela
 • odvodnenie organizmu zo zadržiavanej vody
 • rýchlejšie vyrovnanie vnútorného prostredia
 • revitalizácia fyzickej stránky človeka
 • odstránenie únavy, bolestí kĺbov, hlavy a kožných vyrážok
 • podpora pokojného spánku
 • zlepšenie funkcie metabolizmu

Ako na zdravý a silný detox?

V nasledujúcej tabuľke vám zhrnieme zásady správneho detoxu. Keď sa ich budete držať výsledky sa môžu dostaviť aj v krátkej dobe.

Zdravý a silný detox
pite dostatok tekutín (2 až 3 litre filtrovanej alebo čistej vody, čaje, voda s citrónom, mrkvová a grepová šťava, zeleninová polievka)
vynechajte sladené a alkoholické nápoje
prijímajte potraviny s vysokým obsahom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny
užívajte prebiotiká a probiotiká v prirodzenej strave (fermentované potraviny) alebo v tabletkovej forme
vyhýbajte sa rafinovaným potravinám
vyhnite sa príjmu cukru, umelých sladidiel a alergénnym potravinám (sója, orechy, mlieko, lepok)
podľa vašej telesnej konštrukcie zvážte dobu postenia sa
detox - pôst nesmie vyvolávať stres a napätie
znížte ťažkú fyzickú aktivitu počas detoxu
dbajte na to, aby strava bola prirodzene nabitá vitamínmi a minerálmi
používajte prírodnú kozmetiku
doplňte v strave bylinky - medvedí cesnak, pažítka, žihľava, zeler a pod.
vyhýbajte sa toxickým ľuďom, negatívnym situáciám a médiám

Bio-detox - stonkový zeler, zelený jačmeň, zelený čaj

Menšie porcie, smoothie, polievky a jedlo založené na zelenine je výborným odrazovým mostíkom k tomu, aby ste detox zvládli ľavou zadnou. Pre tých skúsenejších je detox akýmsi spomalením a užívaním si času pre seba. Detoxikovať môžete 3 dni alebo viac, podľa toho na čo ste sa nastavili a čo zvládnete.

Počas detoxu pijete čisté tekutiny a naozaj vo veľkom množstve, aby sa z tela a tráviaceho traktu dostali von usadené nečistoty. Rátajte s tým, že pravidelné pitie čajov, čerstvých štiav v zriedenej forme alebo čistej vody vás bude častejšie nútiť chodiť sa vyprázdňovať. V tabuľke vám uvedieme pár potravín, ktoré vám k lepšiemu detoxu dopomôžu.

Potraviny Účinky

breza previsnutá (listy)

pestrec mariánsky (celé nažky)

praslička roľná

zlatobyľ obyčajná

žihľava (pŕhľava) dvojdomá

stavikrv vtáčí

detoxikácia pečene
zelený čaj antioxidant, prevencia voči ochoreniam
zeler

bráni tvorbe obličkových kameňov

prečisťuje obličky

špargľa

lieči pečeňové a žlčníkové ťažkosti

čistí telo od jedovatých látok

ryža

lieči ochorenia obličiek, opuchy

zdroj bielkovín, minerálnych látok, sacharidov, vitamínov a zdravých tukov

pažítka podporuje tvorbu žlče
petržlen odvodňuje a odplavuje z krvi a obličiek jedy
artičoky

podporujú detoxikácie pečene

zvyšujú tvorbu žlče a trávenie tukov

datle podporujú trávenie
celozrnný chlieb

zdroj vlákniny

podporuje činnosť lenivého čreva

broskyňa

zdroj draslíka

očista a ochrana obličiek pred infekciou

fenikel

cesnak

zdroj vlákniny

podporuje činnosť čriev

mango zabíja infekciu a choroboplodné zárodky

kyslá kapusta

zázvor

bráni zápche

zdroj vlákniny

podporuje činnosť čriev

Aloe vera

zdroj vitamínov, minerálov, sacharidov, enzýmov, aminokyselín

regeneruje organizmus

Psyllium (skorocel indický)

zdroj rozpustnej vlákniny

Chlorella pyrenoidosa

normalizuje neaktívne, tzv. lenivé črevo

podporuje tvorbu zdravých baktérií v čreve

dezinfikuje črevo

Yucca shidigera

podporuje detoxikáciu a pokles zlého cholesterolu

sipka Vyskúšajte účinky kyslej kapusty už dnes.

Najlepší detox na "chudnutie" - cvičenie jógy

Výbornou voľbou na detox sú práve smoothie (zo zeleru či zeleného jačmeňu, matcha alebo z inej zeleniny), ktoré vás dokážu zasýtiť a naplniť energiou, ktorú možno v prvých dňoch začnete akoby strácať. K príprave smoothie sa vám bude hodiť odšťavovač, mixér na smoothie alebo len obyčajný mixér, ktorý si dokáže poradiť s kúskami ovocia či zeleniny.

Mierna únava je len reakcia tela na radikálnu zmenu, ktorej ho vystavujete, ale nie je na tom nič zlé, je to prirodzené. Odľahčenie prospeje naozaj každému a čoskoro budete mať viac energie ako ste mali pred aplikovaním detoxu. V nasledujúcom videu sa môžete inšpirovať jógovými cvičeniami podporujúcimi detox a jeho držanie.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

aronia

Arónia čiernoplodá jej využitie a účinky

Arónia čiernoplodá je BIO produkt, ktorý vám pomôže zvládnuť rôzne zdravotné ťažkosti. Čo je arónia, na čo sa používa a čo sa z nej vyrába...

šípky

Ako zbierať a spracúvať šípky: sušenie a recepty

Šípky sú všeliekom na všetky zápalové procesy v tele a na jeho povrchu. Správny zber a sušenie zaistí bohaté zásoby vitamínov a...

liecive-rastliny

Liečivé rastliny a byliny na Slovensku

Využite liečivé bylinky vo svoj prospech 🌿. Naučte sa zbierať liečivé rastliny a podporte tým liečbu rôznych chorôb prostredníctvom...