Cesta vlakom do Chorvátska - informácie, ceny, termíny

Chorvátsko patrí už tradične medzi najobľúbenejšie destinácie Slovákov. Jednou z možností, ako sa tam dostať, sú autobusy a špeciálne vlakové linky, ktoré vám umožnia aj prevoz áut, motoriek alebo domácich miláčikov.

Autovlak Bratislava-Split: HarmonogramLístkySlužby
RegioJet Bratislava-Rijeka: Harmonogram Lístky Služby
Autobus Bratislava-Split: Harmonogram Lístky Služby

Do Chorvátska vlakom - Dubrovnik Foto: Pixabay

Vlak Slovensko Chorvátsko 2024

Možností, ako sa dostať do Chorvátska, je viacero a každá z nich má svoje výhody, ale aj úskalia. Cesta autom vám poskytuje väčšiu flexibilitu, ale na druhej strane dokáže byť aj únavná – o to viac, ak máte na krku aj nespokojné a znudené deti, alebo sa vyskytnú dopravné obmedzenia. Dobrodružné povahy si vystačia aj so stopom a cestou "naľahko", to však pre väčšinu výletníkov nepripadá do úvahy.

O poskytnutie alternatívy sa v posledných rokoch snažia aj vlakoví či autobusoví dopravcovia. V prospech vlakov hovorí možnosť prevozu dopravných prostriedkov a zvierat. Poďme si spoločne prejsť jednotlivé možnosti, ako sa dostať vlakom alebo autobusom do Chorvátska.

Vlak do Chorvátska 2024: Autovlak Bratislava Split 2024

Vlakom nema problema! Týmto sloganom sprevádza Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) tretí ročník svojho letného projektu Autovlakom z Bratislavy do Splitu, ktorý zabezpečuje v spolupráci s rakúskym dopravcom Österreichische Bundesbahnen. Ten je reakciou na zvýšený záujem verejnosti o alternatívne formy dopravy do chorvátskych letovísk.

Pri ceste vlakovými súpravami ZSSK určite oceníte, že si so sebou môžete vziať vášho štvorkolesového, ale aj štvornohého miláčika. Áno, presne tak! Nemusíte riešiť, kam odložíte vášho psa, môžete ho totiž vziať so sebou. Musíte si však zarezervovať celé kupé – či už lôžkové, ležadlové, alebo na sedenie – a pes musí mať náhubok (neplatí v prípade psov so špeciálnym výcvikom, ktoré navyše cestujú zadarmo).

S prepravou vášho auta alebo motorky si zas bez problémov poradí autovozeň, ktorý bude súčasťou špeciálne vybavených súprav. Štandardne si so sebou môžete vziať aj bicykel.

VEDELI STE, ŽE minulý rok sa do Splitu odviezlo celkovo:

  • 8 796 cestujúcich
  • 3 826 cestujúcich v lôžkových vozňoch
  • 557 motocyklov
  • 444 automobilov
Zdroj: Pravda.sk

Zdá sa, že tento koncept by mohol byť klasickým "win-win" riešením:

  • Vy si cestou môžete oddýchnuť s chladeným pivkom a do auta nasadnete, až keď budete v samotnom Chorvátsku
  • Dopravca sa poteší, že ste si vybrali práve jeho a snáď to aj ocení patričnou kvalitou služieb
  • Matka Zem zas ocení ekologický aspekt tohto typu prepravy – hromadná doprava vlakom namiesto individuálnej automobilovej prepravy znamená značné zníženie našej ekologickej stopy

Vlak Bratislava Chorvátsko: harmonogram, dátum, čas

Pre zaujímavosť uvádzame prepravu špeciálnych autovlakov, ktorú spustila ZSSK už 3. mája a trvala až do 7. októbra 2023. V tabuľke nižšie si môžete pozrieť harmonogram odchodov vlakov v oboch smeroch: Bratislava-Split a Split-Bratislava.

AUTOVLAK ZSSK BRATISLAVA-SPLIT od 3. mája do 7. októbra 2023
Streda 15:53
Piatok 15:53
Nedeľa 15:53
AUTOVLAK ZSSK SPLIT-BRATISLAVA od 3. mája do 7. októbra 2023
Štvrtok 17:20
Sobota 17:20
Pondelok 17:20

Vlak vyráža z Bratislavy o 15:53. Cesta by mala trvať niečo vyše 16 hodín. Príchod do cieľovej stanice je naplánovaný na 8:10, takže v ideálnom prípade by ste už na druhý deň ráno mali byť v Splite, odkiaľ oddýchnutí môžete pokračovať na hotel do vami zvoleného letoviska.

Cieľová stanica sa nachádza priamo v centre Splitu, blízko prístavného terminálu lodí, smerujúcich na jednotlivé ostrovy. Od tohto momentu bude už len na vás, aký program si zvolíte. Či si spravíte turné po pamiatkach a prírodných krásach, alebo zrelaxujete na pláži. Tak či onak, nezabudnite na dôkladnú ochranu pokožky.

EN 1153 BRATISLAVA-SPLIT EN 1152 SPLIT-BRATISLAVA
15:53 Bratislava, hl. st. 17:20 Split
18:05 Wien ARZ 18:43 Perkovic
18:23 Wien Hbf. 19:53 Knin
18:30 Wien Meidling 23:45 Ostarije
18:59 Wr. Neustadt 01:35 Zagreb Zapadni Kolodvor
20:23 Bruck a. d. M. 01:57 Dobova
21:02 Graz Hbf. 02:48 Sevnica
21:48 Spielfeld Strass 03:25 Celje
22:03 Maribor 04:17 Maribor
22:54 Celje 05:02 Spielfeld Strass
23:31 Sevnica 05:52 Graz Hbf.
23:56 Dobova 06:32 Bruck a. d. M.
00:34 Zagreb Zapadni Kolodvor 08:17 Wr. Neustadt
02:08 Ostarije 09:12 Wien Meidling
05:49 Knin 09:21 Wien Hbf.
06:46 Perkovic 09:26 Wien ARZ
08:10 Split 11:43 Bratislava hl. st.

Autovlak do Chorvátska cena, lístky, predaj, vrátenie

Cestovné lístky si môžete zakúpiť už so 180-dňovým predstihom, pričom platí, že čím skôr si ich kúpite, tým výhodnejšie cestujete. Ak ste už rozhodnutý, že uprednostníte tento spôsob dopravy, odporúčame vám nenechávať si kúpu lístka na poslednú chvíľu, kapacita sa totiž rýchlo zapĺňa. S webstránkou Železničnej spoločnosti to zvládnete pohodlne aj online.

TYP LÍSTKA DOSPELÝ DIEŤA DO 15 ROKOV
Miesto na sedenie 29,90 € 19,90 €
Ležadlo v 6-miestnom kupé 49,90 € 39,90 €
Ležadlo v 4-miestnom kupé 59,90 € 49,90 €
Lôžko Triple 69,90 € 59,90 €
Lôžko Double 89,90 € 79,90 €
Lôžko Single 139,90 €
Preprava motocykla 84,90 €
Preprava automobilu 129,90 €
Preprava psa 29,00 €

Informácie k nakládke a vykládke vozidla (rozmery, čas a miesto nakládky, doklady, prístup do auta a pod.) nájdete na informačnom webe ZSSK, vyhradenom pre autovlak Bratislava-Split – prescrollujte trochu nižšie a hľadajte sekciu s Častými otázkami.

Vlak Bratislava Split lístky: podmienky vrátenia

V prípade, že sa vám zmenia plány, lístky môžete vrátite – a ak to stihnete aspoň 15 dní pred odchodom, tak aj bez sankcií:

  • 15 a viac dní pred dňom odchodu vlaku: bez sankcie
  • 14 dní až 1 deň pred dňom odchodu vlaku: so sankciou 50 % z ceny

V deň odchodu vlaku už lístok nie je možné vrátiť. Lístky z kategórie Sparschiene (limitovaná ponuka), t. j. lístky za prepravu dopravných prostriedkov, nie je možné vrátiť vôbec.

Autovlak Chorvátsko 2022 cena

Inflácia sa podpísala aj pod medziročný nárast cien za dopravu autovlakom na trase Bratislava-Split, nie však až tak dramaticky, ako by sa mohlo zdať. V kategórii lístkov pre dospelých dokonca nedošlo ku žiadnej zmene.

Mierne sa navýšili iba lístky pre deti do 15 rokov (vo všetkých kategóriách o 4,90 €) a za prepravu motocykla (o 5 € na súčasných 84,90 €). Najvyšší nárast zaznamenala cena za prepravu automobilu: z pôvodných 99,90 € na 129,90 €.

Autovlak Chorvátsko 2024: služby

ZSSK na svojom webe sľubuje nasledovné služby a podmienky:

  • Moderné klimatizované vozne
  • Možnosť kúpiť si občerstvenie – nápoje a drobné jedlá
  • Welcome drink a plnohodnotné raňajky v lôžkovom vozni
  • Pripojenie na elektrickú zásuvku 230 V

Regiojet vlaky Bratislava Chorvátsko

Svoj letný chorvátsky špeciál zriadila aj súkromná česká spoločnosť RegioJet, ktorá bude jazdiť z Prahy – aj so zastávkou v Bratislave – od 16. júna do 30. septembra 2023 takisto 3x týždenne: v utorok, piatok a nedeľu. Súpravy budú pozostávať až z 15 vozňov z celkovou kapacitou 600 cestujúcich.

Cieľovou stanicou však v tomto prípade nie je Split, ale Rijeka. V Rijeke – a takisto aj v stanici Ogulin – na vás budú čakať prípojné autobusové spoje do jednotlivých destinácií (napr. Crikvenica, Rabac alebo Primošten). Spiatočné cesty z Rijeky do Prahy sú naplánované na pondelok, stredu a sobotu.

REGIOJET BRATISLAVA-RIJEKA od 16. júna do 30. septembra 2023
Utorok 21:30
Piatok 21:30
Nedeľa 21:30
REGIOJET RIJEKA-BRATISLAVA od 16. júna do 30. septembra 2023
Pondelok 14:55
Streda 14:55
Sobota 14:55

Regiojet vlaky Chorvátsko 2023

Od 1. júla 2023 sa cestovný poriadok mení, dovtedy budú Regiojet vlaky z Prahy do Rijeky vyrážať zakaždým o 16:45. Príchod do Záhrebu budú mať o 5:47 ráno na druhý deň. V Oguline budú o 8:30 a o 10:40 budú končiť v stanici Rijeka. Spiatočný spoj z Rijeky do Prahy bude vyrážať celé leto o 14:55.

Od 1. júla až do 30. septembra bude vlak z Prahy vyrážať neskôr, o 17:12. Okrem toho niekoľko staníc v ČR pribudne, resp. ubudne. Tieto zmeny sa však cestujúcich nastupujúcich na Slovensku nijako nedotknú: odchod z Bratislavy-Nového Mesta bude celé leto o 21:30 a príchod (cestou späť) o 5:25.

Regiojet Chorvátsko vlaky: cestovný poriadok od júla 2023

REGIOJET PRAHA-RIJEKA REGIOJET RIJEKA-PRAHA
17:12 Praha hl. n. 14:55 Rijeka
18:12 Pardubice 17:30 Ogulin
19:42 Brno-Židenice 19:51 Záhreb
19:48 Brno-hl. n. 21:44 Celje
20:20 Břeclav 05:25 Bratislava-Nové Mesto
21:30 Bratislava-Nové Mesto 06:38 Břeclav
03:58 Celje 07:09 Brno-hl. n.
05:47 Záhreb 07:14 Brno-Židenice
08:30 Ogulin 08:50 Pardubice
10:40 Rijeka 09:51 Praha hl. n.

Regiojet vlaky lístky: kategórie, cena, storno

K dispozícii je aj v tomto prípade niekoľko kategórií lístkov:

  • Spacie vozne: kupé pre 4 osoby
  • Ležadlové vozne: kupé pre 6 osôb
  • Kupé pre 4 osoby: 4 sedadlá a 4 lôžka
  • Standard – kupé: pre 6 osôb
  • Standard – Astra: klasický rad 2- a 4-sedadiel

Ceny lístkov sa začínajú od 28,90 € (Standard 2. trieda), v prípade zmiešaného kupé od 36,90 €. Vlastné lôžkové kupé pre 4 osoby vás vyjde minimálne na 110,80 €. Bez ohľadu na vaše preferencie je potrebné si ich zadovážiť v predstihu, kapacita sa totiž rýchlo napĺňa.

Regiojet Chorvátsko storno lístkov:

DOBA PRED DŇOM ODCHODU SANKČNÝ POPLATOK
60 dní a viac 0 %
30-59 dní 25 %
15-29 dní 50 %
Do 14 dní Nedá sa zrušiť

Regiojet vlak do Chorvátska: služby

RegioJet spoje do Chorvátska neumožňujú prepravu dopravných prostriedkov ani zvierat. Cestujúcim však ponúkajú nasledovné služby:

  • Wi-fi pripojenie
  • Teplé a chladené nápoje (alko, nealko)
  • Bezplatná denná tlač a časopisy
  • Menšie studené a teplé jedlá
  • Bezplatné raňajky (spiace a ležadlové vozne)

Autobus do Chorvátska 2023

Spoločnosť RegioJet spustila aj pravidelný autobusový spoj medzi Prahou, ÚAN Florenc a Splitom, jazdiaci dokonca každý deň v týždni, a to až do 30. septembra 2023. V Bratislave, Autobusová stanica Nivy môžete pristúpiť každý deň o 21:30.

Ako sa dostať autobusom do Chorvátska: RegioJet Praha Split

REGIOJET PRAHA-SPLIT REGIOJET SPLIT-PRAHA
16:30 Praha, ÚAN Florenc 20:30 Split, aut. kolodvor
19:15 Brno, AN u hotelu Grand 21:00 Trogir
21:30 Bratislava, Autobusová stanica Nivy 21:30 Primošten
06:10 Zadar 22:10 Šibenik
06:20 Sukošan 22:25 Vodice
06:50 Biograd na Moru, aut. kolodvor 23:00 Pakoštane
07:00 Pakoštane 23:10 Biograd na Moru
07:35 Vodice 23:40 Sukošan
07:50 Šibenik 23:50 Zadar
08:30 Primošten 9:05 Bratislava, Autobusová stanica Nivy
09:00 Trogir 10:30 Brno, AN u hotelu Grand
09:30 Split, aut. kolodvor 13:00 Praha, ÚAN Florenc

Regioget autobus do Chorvátska cena 2023

Prepravca stanovil minimálnu úroveň ceny lístkov zo stanice Bratislava-Autobusová stanica Nivy do Splitu na 41,90 €, opäť však platí, že lístky je potrebné zakúpiť v dostatočnom predstihu.

Regiojet autobus Bratislava Chorvátsko: služby na palube

Dopravca svojim cestujúcim sľubuje špičkové vybavenie a služby:

  • Wi-fi pripojenie
  • Bezplatná denná tlač a časopisy
  • Klimatizácia
  • Teplé nápoje zadarmo
  • Palubný zábavný portál
  • 230 V zásuvky

Všetky potrebné informácie o vlakoch a autobusoch spoločnosti RegioJet do Chorvátska nájdete na tomto odkaze.

Autobusom do Chorvátska z Košíc

Pochopiteľne, do Chorvátska to láka aj obyvateľov východnej časti našej republiky. Dobrou správou pre nich je, že priame autobusové linky existujú aj medzi Košicami a Splitom. Ponúka ich napríklad spoločnosť FlixBus, lístky si zakúpite už od 80 €.

Slovenské alternatívy dovolenky

Keby ste sa napokon rozhodli, že dovolenku strávite na Slovensku, stále máte veľa možností, ako si ju užiť. Môžete buď spontánne objavovať krásy Slovenska, alebo si zvoliť niečo osvedčené – napríklad výstup na Kriváň.

Pokiaľ vás baví hudba a príjemná spoločnosť, môžete si pozrieť náš zoznam hudobných festivalov. Nepochybne v ňom nájdete niečo, čo vás chytí za srdce a presvedčí o tom, že príjemný čas sa dá stráviť aj na Slovensku.

Ku "Slovenskému moru" pohodlne a ekologicky

Aj keď minulý rok sa vyskytli aj negatívne reakcie na cestu vlakom do Chorvátska, tento rok odpadne množstvo problémov už len vďaka tomu, že počnúc dňom 1. 1. 2023 je už aj Chorvátsko súčasťou menovej únie a Schengenského priestoru. Starostí s kontrolou dokladov by tak malo výrazne ubudnúť.

Ako sme spomínali v úvode článku, všetky spôsoby dopravy majú svoje pre a proti. Niet pochýb, že cesta autom vás vyjde lacnejšie a ušetríte aj čas. V prípade cesty vlakom je však veľkou pridanou hodnotou komfort, ale trebárs aj možnosť nadviazať kontakty s inými výletníkmi ešte počas cesty.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosť



Komentáre

3.9.23 sme cestovali do Splitu.Miesto 8.10 sme dorazili 16.30.Takže 1deň dovolenky v prdeli.Ale o to nejde ,všetci sa tvárili že sa nič nedeje. Dúfam že cestou späť nás niečo podobné nečaká.

SÚVISIACE ČLÁNKY

Maďarská diaľničná známka

Maďarská diaľničná známka 2024 - kde kúpiť online a cena

Plánujete dovolenku v Maďarsku? Alebo sa chystáte autom prechádzať cez Maďarska? Prečítajte si aktuálne informácie o maďarskej diaľničnej...

talianskodialnica

Cesta do Talianska autom: diaľničná známka a mýto 2024

Cestujete do Talianska? Nezabudnite si vybaviť diaľničnú známku ✍ naštudovať trasu cesty a vybaviť cestovné poistenie.

Železničné stanica Bratislava - Zdroj Marko Erd/SME, Profimedia

Kto má nárok na lístok na vlak zadarmo?

Máte nárok na cestovanie vlakom zadarmo? Zistite to v našom článku! Podrobné informácie o 100% zľavách z cestovného ŽSSK pre rok 2024.