Rady a tipy ako vyčistiť pripálené hrnce, panvicu a plech

Každému z nás sa niekedy určite stalo, že pri varení mu niečo prihorelo. Či už je to ohrievanie mlieka, varenie kaše, alebo vyprážanie rezňov či pečenie obľúbeného pokrmu v rúre, každý kuchársky počin sa môže zmeniť na prihorenú hrudu, ktorá sa nedá z hrnca poriadne odstrániť. Čistenie je výzva, ale vďaka našim radám bude výsledok skvelý! Prečítajte si naše tipy a triky, ako na to!

Rady a tipy ako vyčistiť pripálené hrnce Foto: Pixabay

Ako vyčistiť smaltovaný hrniec
Odmočenie - Čistenie octom
Čistenie sódou
Čistenie kyselinou citrónovou
Kečup verzus kola
Ako na pripálený hrniec od mlieka

Ako vyčistiť pripálený hrniec (spálený hrniec), panvicu či plech

Nižšie si môžete prečítať niekoľko tipov, ako vyčistiť pripálený hrniec či panvicu. Ak vám nepomôžu bežné prostriedky na umývanie, je dobré vyskúšať čistenie octom, sódou, citrónom či kolou.

Nech si zvolíte akýkoľvek postup, ktorý nájdete nižšie, vyhnite sa čisteniu povrchov drôtenkou, alebo si kúpte drôtenku určenú na konkrétny povrch. Dnes je možné zakúpiť aj drôtenky na citlivé povrchy. Alebo sa držte starej dobrej hubky. Ak potrebujete vyčistiť žehličku, tak si prečítajte overené tipy, ako na to.

Ako vyčistiť pripálený smaltovaný hrniec a panvicu

Smalt je obľúbený materiál, ktorý sa používa na výrobu hrncov a panvíc. Má univerzálne využitie a výborné tepelné vlastnosti. Ako sa o smaltované hrnce starať, aby vám vydržali čo najdlhšie a ako ich správne čistiť? Dozviete sa na riadkoch nižšie.

 1. Aby ste predišli strate farby a lesku smaltovaných riadov, určite sa vyhnite jeho umývaniu v umývačke riadu.
 2. Určite sa pri čistení vyhnite abrazívnym čistiacim prostriedkom a drôtenke, mohli by smaltovanú vrstvu narušiť.
 3. Na umývanie používajte mäkké nylonové hubky.
 4. Pripálený smaltovaný hrniec či panvicu očistite pomocou vody. Riad dajte do hrnca, priveďte k varu a vareškou odstráňte pripálené zvyšky.
 5. Prudké ochladenie hrnca či panvice môže poškodiť smaltovanú vrstvu, preto sa pri umývaní vyhnite striedaniu teplôt.

Ako umyť pripálený hrniec či panvicu: odmočenie ako osvedčená metóda

Odmočenie pripáleného hrnca je asi najbežnejšou metódou, ktorú použil už určite každý z nás. Po dovarení nalejte do hrnca horúcu vodu, pridajte pár kvapiek saponátu a nechajte cez noc pôsobiť.

Pripálené zbytky pokrmu nasajú vodu a uvoľnia sa, na zvyšok použite drevenú varechu, ktorou pripáleniny oddelíte od povrchu hrnca či panvice. Poprípade použite hubku. Ak sa vám tento spôsob neosvedčil, vyskúšajte jeden z nižšie uvedených tipov.

Ako vyčistiť pripálený hrniec panvicu a plech Foto: Pixabay

5 TIPOV čo na pripálený hrniec a panvicu

Nižšie nájdete päť tipov, ktoré vám pomôžu odstrániť aj tie najhoršie pripáleniny. A navyše ako čistič použijeme veci, ktoré má bežne dostupné v domácnosti väčšina z nás, samozrejme až na kolu.

1. Ocot - skvelý čistič na pripáleniny

Na prvý spôsob čistenia použijeme ocot, ktorý je veľmi účinný aj na silné pripáleniny, ktoré vám nepôjdu odstrániť odmočením. A navyše je použitie octu cenovo výhodné. Ak by ste nepotrebovali až toľko octu, ako je uvedené v návode, tak použite menej, ale vždy v pomere 1:1 s vodou.

Ocot - skvelý čistič na pripáleniny - suroviny

 • 0,5 l octu
 • 0,5 l vody

Ocot - skvelý čistič na pripáleniny - postup

 1. Do spáleného hrnca, či panvice dáme ocot a vodu, vždy v pomere 1:1, všetky pripálené časti by mali byť ponorené.
 2. Hrniec postavíme na sporák a privedieme k varu a necháme asi desať minút variť.
 3. Pripáleniny sa samé začnú odlupovať a pokiaľ niektoré nepôjdu, použite hubku.
 4. Na záver hrniec umyjeme saponátom a usušíme.

2. Sóda bikarbónu (ako na pripálený hrniec a pripálenú panvicu)

Sóda bikarbóna sa používa na pečenie, ale okrem toho je to ideálna surovina na čistenie a odstraňovanie pripálenín. Okrem sódy budete potrebovať len vodu a hubku.

SÓDA BIKARBÓNA - SUROVINY NA ROZTOK
 • 1 balenie sódy bikarbóny
 • Voda
 • Hubka
SÓDA BIKARBÓNA - POSTUP
 1. Na pripálené miesta nasypte vrstvu jedlej sódy a navlhčite ju vodou, sóda tak začne peniť. Nechajte pôsobiť asi 15 minút.
 2. Potom drsnejšou stranou hubky na riad krúživým pohybom odstráňte nečistotu.
 3. Opláchnite teplou vodu. Pokiaľ sa neodstránili všetky pripáleniny, opakujte proces ešte raz.
 4. Nakoniec umyte riad saponátom.

3. Kyselina citrónová - čistenie pripáleného hrnca, panvice aj plechu

Kyselina citrónová ma podobne silný afekt ako ocot, preto je vhodná aj na smaltovaný riad. Vyčistí aj veľké pripáleniny, ale dokáže vyčistiť aj vodný kameň. Ak potrebujete vyčistiť aj práčku či už kvôli zápachu alebo znečisteniu, kyselina citrónová je ideálna.

KYSELINA CITRÓNOVÁ - SUROVINY NA ROZTOK
 • 1 balenie kyseliny citrónovej
 • voda
KYSELINA CITRÓNOVÁ - POSTUP
 1. Do hrnca dajte balíček kyseliny citrónovej a toľko vody, aby boli všetky pripáleniny zaliate a poriadne premiešajte.
 2. Zmes priveďte k varu, potom stiahnite plameň a varte ďalších 15 minút.
 3. Odstavte a nechajte obsah hrnca trochu vychladnúť.
 4. Pomocou hubky odstráňte pripáleniny.
 5. Na koniec hrniec alebo panvicu umyte.

4. Kečup verzus Kola - ako vyčistiť pripálenú panvicu i hrniec

Niekto z vás sa možno pozastaví nad čistením pripálenín pomocou kečupu, ale tento štýl čistenia nie je vôbec na zahodenie. Ba dokonca tento spôsob sa zdá byť účinnejší ako čistenie colou v kombinácii so sódou. Vyskúšajte.

Taktiež čistenie pomocou Cola Coly, ktorá obsahuje veľké množstvo cukru; je veľmi účinné. Keď ju necháte pôsobiť na pripáleniny dostatočne dlhú dobu, tiež ich dokáže odstrániť. Vo videu nižšie si môžete pozrieť niekoľko postupov čistenia a ich porovnanie, akým spôsobom sa s pripáleným riadom popasovali.

5. Ako na pripálený hrniec od mlieka - Olej je výborný pomocník

Asi väčšine z nás sa podarilo pripáliť mlieko, takže si dokáže predstaviť ako veľmi vie byť pripálenina od mlieka silná a ťažko odstrániteľná. Nevešajte hlavu a poďte vyskúšať ďalší tip, ako odstrániť aj tie najnepodarenejšie pripáleniny, napríklad od mlieka.

Budete potrebovať len obyčajný stolový olej a mäkkú handričku či hubku. Na pripálené miesta od mlieka naneste olej pomocou hubky a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Spálenina mlieka by mala povoliť a pôjde ľahšie umyť bežným saponátom na riad.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

Čo pomôže na prechladnutie a nádchu? Tipy a rady

Čo pomôže na prechladnutie a nádchu? Tipy a rady

Prechladli ste? Bolesť hrdla, nádcha a kašeľ sprevádzajú väčšinu z nás počas chladných dní. Zatočte s prechladnutím a prečítajte si tipy...

jesen

Nápady na jesenné dekorácie 2024: na stôl, pred dvere, pre deti

Jeseň 🍂 už zaklopala na dvere a preto by ste ju mali pozvať aj k vám vo forme farieb, hand-made dekorácií a pozitívnej atmosféry....