Formula 1: pravidlá, bodovanie, vlajky a novinky

Získajte najlepšie a najväčšie BONUSY!

Online stávková kancelária Fortuna

Bonus €30 stávka bez rizika a €30 kredit

Vsaď tu
Online stávková kancelária Tipsport

Bonus až €4 000 a €20 zadarmo

Vsaď tu
DOXXbet online stávková kancelária

Bonus až €5 000 a €20 zadarmo

Vsaď tu
18+ Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a ich nadmerné hranie spôsobuje riziko vzniku závislosti.

V kolotoči Formuly 1 musia robiť rýchle a správne rozhodnutia nielen piloti priamo na trati, ale aj mechanici a tímový manažment v zákulisí. Nazrite s nami za oponu F1 a spoznajte detaily pravidiel a novinky platné pre sezónu 2023!

ProgramBodovaniePneumatikyVlajkyNovinky

Sergio Pérez a mechanici tímu Red Bull - Zdroj Profimedia Foto: Profimedia

Program F1 2023: veľké ceny, preteky (závody) a termíny

V roku 2023 budeme sledovať 74. edíciu pretekov F1. Program má rekordných 23 veľkých cien vrátane GP Kataru a celkom novej GP Las Vegas. Ako prvé však prídu na rad preteky v Bahrajne (5.3.); naopak, sezónu ukončí Veľká cena abu Dhabi 26. novembra. Kompletný prehľad pretekov nájdete v tabuľke nižšie. Po kliknutí na vybraný závod zobrazíte jeho detailný program a výsledky.

Fortuna - registruj sa a vsaď si online

Do aktuálnej sezóny zasiahne celkovo 10 rôznych tímov, pričom každý tím musí na štart veľkej ceny postaviť dvoch pilotov. V priebehu sezóny však za jednu stajňu môžu "naskočiť do hry" maximálne štyria jazdci.

Ako vyzerá pretekársky víkend F1? Tréningy, kvalifikácia (šprint), hlavné preteky

Veľká cena, respektíve samotné víkendové preteky o body, je vyvrcholením niekoľkodňového procesu, ktorý obvykle začína už v druhej polovici príslušného týždňa. Čo všetko teda predchádza pretekom?

 • Tréningy: väčšinou sa jazdia tri; dva v piatok a jeden v sobotu, pričom každý z nich trvá 60 minút. Výsledky tréningov môžu mať pre fanúšika akurát informatívny charakter, piloti za umiestnenie v nich žiadne body nedostávajú.
 • Kvalifikácia: trvá 45 minút, no tento čas sa delí na tri časti (18, 15 a 12 minút). Po každej časti odpadne päť najpomalších pretekárov a zvyšok začína odznova. Výsledky kvalifikácie určujú poradie na štartovom rošte.
 • Preteky: vyvrcholenie súťažného víkendu s dopredu daným počtom kôl. Pre všetky veľké ceny platí dĺžka aspoň 305 kilometrov a čas maximálne 2 hodiny. Za výsledky v preteku už jazdci aj tímy samozrejme získavajú body.

Zistite, kde sledovať preteky F1

Program veľkej ceny môže byť mierne odlišný v prípade, že je jeho súčasťou aj tzv. šprint. Tento formát sa jazdí na vzdialenosť 100 kilometrov a trvá do 30 minút. Poradie na štarte šprintu určuje kvalifikácia. V šprinte sa boduje prvých osem miest a poradie šprintu zároveň určuje poradie v hlavných nedeľňajších pretekoch.

Ak je súčasťou veľkej ceny aj spomínaný šprint, jej program vyzerá nasledovne: v piatok sa ide prvý tréning a kvalifikácia, v sobotu potom druhý tréning a šprint, no a v nedeľu klasicky hlavné preteky.

2023 FIA Formula One World Championship: bodovanie (systém)

V tejto sezóne, rovnako ako vlani, sa boduje prvých desať miest v cieli. Jeden bod navyše môže získať autor najrýchlejšieho kola za predpokladu, že preteky dokončí v TOP 10. K úprave bodovania môže dôjsť v prípade, že sa odjazdí iba časť preteku.

Bodovanie F1 podľa percenta odjazdených kôl
Umiestnenie 75 - 100 % 50 - 75 % 25 - 50 % 2 kolá - 25 %
1. 25 19 13 6
2. 18 14 10 4
3. 15 12 8 3
4. 12 10 6 2
5. 10 8 5 1
6. 8 6 4 -
7. 6 4 3 -
8. 4 3 2 -
9. 5 2 1 -
10. 1 1 - -
Najrýchlejšie kolo 1 1 1 -

Ako sme už spomenuli vyššie, v šprinte sa boduje prvých osem pozícií s tým, že najviac bodov (8) získava prvý "šprintér". Druhý v poradí dostane 7 bodov, tretí 6 a tak ďalej až po ôsme miesto, za ktoré je jeden bod. Jazdci však musia dokončiť kompletne celý šprint.

Pneumatiky používané v pretekoch F1: značky, sady, typy

V sezóne 2023 obúvajú všetky monoposty pneumatiky talianskej značky Pirelli, celkovo osem rôznych druhov podľa tvrdosti a použitia v špecifických podmienkach. Pneumatiky sú rozlíšené farebne aj podľa označenia.

Typ Označenie Farba
Tvrdé C0 až C3 Biela
Stredné C1 až C4 Žltá
Mäkké C2 až C5 Červená
Na mokré povrchy - Modrá
Prechodné - Zelená

Mohlo by vás zaujímať: MS superbikov 2023 - program a výsledky

Formula 1 vlajky: vysvetlenie a význam

Pomocou špeciálnych vlajok traťoví komisári komunikujú jazdcom určitú situáciu na trati. V súčasnosti sa už vlajky zobrazujú pilotom elektronicky, stále sa však využíva aj klasické mávanie popri trati pre prípad, že by elektronické znázornenie zlyhalo. Význam vlajok uvádzame v bodoch nižšie.

 • Pruhovaná žlto-červená vlajka signalizuje nečistoty na trati alebo klzký povrch; napríklad z dôvodu dažďa alebo vytečeného oleja. Jazdci v takomto prípade musia spomaliť.
 • Žltá vlajka znamená nebezpečenstvo na trati, napríklad po kolízii. Jazdci musia v nebezpečnom mieste spomaliť. Ak je nebezpečenstvo veľké, objavia sa dve žlté vlajky. V tomto prípade musia byť piloti pripravení aj zastaviť. V oboch prípadoch je zakázané obiehanie.
 • Zelená vlajka signalizuje, že nebezpečenstvo (a s tým spojené obmedzenia) pominulo.
 • Červená vlajka znamená prerušenie pretekov. Všetky monoposty musia zájsť do pit lane a počkať na prípadné rozhodnutie o pokračovaní preteku. Piloti toho času v boxoch takisto nemôžu vyjsť na trať.
 • Biela vlajka oznamuje pomalé vozidlo, napríklad sanitku, odťahovku alebo monopost odstupujúci z pretekov. Ostatní jazdci musia spomaliť.
 • Modrá vlajka signalizuje, že k pomalšiemu pilotovi sa blíži rýchlejší monopost. Situácia nastáva pri výjazde z pit lane alebo pri predbiehaní o kolo. Pomalší nesmie rýchlejšiemu brániť v predbiehacom manévri.
 • Čierna vlajka s číslom jazdca značí diskvalifikáciu daného pilota, ktorý musí čo najrýchlejšie zájsť do pit lane.
 • Čierna vlajka s oranžovým bodom uprostred oznamuje nebezpečné poškodenie monopostu. Aj táto vlajka býva doplnená číslom dotknutého monopostu. Jeho pilot musí s vozidlom zájsť do boxov.
 • Čierno-biela vlajka rozdelená priečne a doplnená o číslo konkrétneho monopostu oznamuje nešportové správanie niektorého z pilotov.
 • Čierno-biela šachovnicová vlajka oznamuje koniec pretekov.

Penalizácie za porušenie pravidiel v pretekoch F1

Nerešpektovanie vyššie uvedených signalizácií, ale aj iných pravidiel, môže pre vinníka znamenať penalizáciu v pretekoch, prípadne na štarte ďalšie preteku. Trest v závode môže byť vo forme prejazdu pit-lane, stop-go (10 sekúnd v boxoch) alebo penalizácie 5 až 10 sekúnd v boxoch.

Formula 1 - zmeny a novinky v sezóne 2023

Na záver vám prinášame informácie o niekoľkých zásadných zmenách, ktoré prinesie nová sezóna F1. Uvidíme napríklad až šesť šprintov, konkrétne na VC Azerbajdžanu (30.4.), VC Rakúska (2.7.), VC Belgicka (30.7.), VC Kataru (8.10.), VC USA (22.10.) a VC Brazílie (5.11.).

Bude sa tiež testovať nové pravidlo s názvom Alternative Tyre Allocation; piloti budú musieť jednotlivé časti vybranej kvalifikácie odjazdiť postupne na tvrdých, stredne-tvrdých a mäkkých pneumatikách. Následne sa rozhodne, či a akým štýlom sa novinka implementuje v ďalších kvalifikáciách.

Došlo aj na úpravu podlahy monopostov v záujme odstránenia fenoménu s názvom "porpoising". Po novom sa okraje podlahy monopostov zdvihli o 15 milimetrov, spevnili sa okraje difúzoru a vozidlá dostali nový senzor na citlivejšie meranie "poskakovania". Ďalšie úpravy na monopostoch sa týkajú ich hmotnosti (klesla o dva kilogramy na 796 kg) a spätných zrkadiel, ktoré sa rozšírili zo 150 na 200 milimetrov.

18+ Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a ich nadmerné hranie spôsobuje riziko vzniku závislosti. Hrajte zodpovedne a pre zábavu! Využitie bonusov je podmienené registráciou - informácie tu.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

F1 štartovací rošt - Zdroj HIGH TWO, Profimedia

Program pretekov F1: kalendár veľkých cien, výsledky

Kompletný program novej sezóny F1 ▷ kalendár a termíny veľkých cien, zoznam a poradie jazdcov a tímov (bodovanie), info o priamych...

Tour de France 2022 na Tipsporte

Tour de France: zaujímavosti a program 2023

Informácie o cyklistickej Tour de France: program 110. ročníka pretekov, opäť aj s Petrom Saganom vo farbách TotalEnergies...

Ako je na tom Strečno

Aktuálna dopravná situácia pod Strečnom: informácie

Ako je na tom aktuálna dopravná situácia pod Strečnom? Kedy bude dokončený tunel Višňové? Pozrite sa s nami na dopravné informácie na...