Kapucínka (lat. Nasturtium) - pestovanie, zber a účinky

Kapucínka je jedno z najsilnejších prírodných antibiotík, ktorému sa darí skoro v každej záhradke. Bylinka je nielen veľmi pekná, ale aj veľmi účinná pri liečbe zápalov rôzneho druhu. Poznáme žltú, bielu, oranžovú, fialovú a červenú odrodu.

Nasturtium Foto: Pixabay

Liečivé rastliny (byliny): Kapucínka (lat. Nasturtium)

Kapucínka je plazivou dužinatou bylinkou s podzemkom alebo stonkovou hľuzou s veľmi nápadným kvetom v tvare kalicha. Kvet sa môže zafarbiť do červena, oranžova, žlta, fialova, alebo kombináciou týchto farieb. Kapucínka je trvácou rastlinou, výnimočne sa môžete stretnúť s jednoročným druhom. Z kapucínky si môžete vziať veľa pre seba. Zbierajte kvety, listy, plody a semená a využívajte ich vo svoj prospech.

Kapucínka a semená: pestovanie, zber

"Krvavá kvetina z Peru" alebo "Peruánsky kvet" sú dva názvy pre kapucínku. Tieto pomenovania sa u nás udomácnili od roku 1684, kedy bola prvý raz privezená do Európy ako okrasná rastlina s nápadnými červenými kvetmi. Chcete, aby sa u vás darilo kapucínke? Skúste dodržať nasledujúce zásady.

Kapucínke sa bude dariť na slnečnom stanovišti s dostatkom vlahy. Keďže môže narásť do výšky aj 1 a viac metra, potrebuje pre svoj rast podperu a dosť priestoru. Ťahavá rastlina s nápadnými kvetmi a skoro okrúhlymi listami púta svojim vzhľadom nejedného milovníka rastlín. Protizápalová rastlina sa zbiera za suchého slnečného počasia od mája až do októbra. Keď odkvitne zbierajte jej semená a plody (tobolky), ktoré môžete usušiť v tieni.

Zázrak na močové cesty: kapucínka väčšia (lat. Tropaeolum majus)

Kapucínka väčšia pochádza z Južnej Ameriky a Mexika a v našich podmienkach sa jej veľmi darí. Kvety kapucínky obsahujú účinné látky ako: vodu, bielkoviny a tuk, vlákninu, vápnik, fosfor a železo, luteín, vitamín C a vitamíny B1, B2 a B3.

Plody kapucínky sú na druhom mieste v závislosti od množstva živín. Je to preto, lebo obsahujú bielkoviny a tuky, sacharid a vlákninu, vápnik a fosfor, železo a vitamín C, ako aj vitamíny B1, B2 a B3.

Listy kapucínky zastali tretie miesto, no nie sú o nič chudobnejšie. Ich konzumáciou telu doprajete bielkoviny a tuky, sacharidy a vlákninu, vápnik a fosfor.

Prírodné antibiotikum na močové cesty: kapucínka účinky

Najznámejšie liečivé účinky pre ľudské zdravie sú:

 • pomoc pri nepravidelnej menštruácii
 • zníženie vypadávania vlasov a tvorby lupín
 • dezinfekčné účinky pri povrchových ranách a popáleninách
 • napomáha liečiť zápaly horných dýchacích ciest, mandlí, močových ciest a obličiek
 • osvedčuje sa pri liečbe salmonelózy, zápalu zvukovodu a vaječníkov
 • bojuje proti zlatému stafylokokovi a streptokokovi
 • zmierňuje slnečný úpal
 • bráni rozširovaniu plesní a vírusov v tele
 • napomáha udržiavať telo v dobrej forme aj počas tehotenstva

Kapucínka: tinktúra a kvapky na zápal a infekciu močových ciest

Na tinktúru z kapucínky budete potrebovať:

 • kvety kapucínky
 • domáci číry lieh
 • fľašu na výluh

Postup prípravy:

 1. Kvety kapucínky poukladajte do priehľadného pohára.
 2. Zalejte čírym alkoholom a uzatvorte.
 3. Takto zaliate kvety nechajte lúhovať 4 až 6 týždňov.
 4. Potom výluh zlejte do novej nádobky a užívajte podľa potreby.
 5. Odporúčaná miera dávkovania je 25 kvapiek ráno, na obed a večer.
 6. Denná dávka 75 kvapiek sa nesmie prekročiť.
 7. Avšak pred užívaním kapucínky sa radšej poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom.

sipka Objavte liečivé účinky fialky voňavej.

Kapucínka pre deti

Ak chcete spestriť jedálniček vašich detí, ktoré sú viac alebo menej náchylné na civilizačné ochorenia, ozdobte im chlebíček na desiatu, šalát či iné jedlo alebo zákusok kvetmi kapucínky. Nielenže bude zdravá pochúťka vyzerať lákavejšie, ale vaše dieťa ochráni pred mnohými ochoreniami. Vyskúšajte kapucínku pridať do cícerovej nátierky menom hummus! Hneď bude farebnejšia.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

aronia

Arónia čiernoplodá jej využitie a účinky

Arónia čiernoplodá je BIO produkt, ktorý vám pomôže zvládnuť rôzne zdravotné ťažkosti. Čo je arónia, na čo sa používa a čo sa z nej vyrába...

echp

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea) - zber, využitie a účinky

Echinacea purpurová je významnou liečivou rastlinou. Spoznajte a využívajte jej prospešné účinky pre zdravie aj vy. Návod ako na to nájdete...

rumancek

Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla) - zber, využitie a účinky

Rumanček kamilkový, lat. Matricaria chamomilla, je výbornou bylinkou, ktorú znesie aj alergik. Ako vám liečivá bylinka prezývaná aj kamilka...