Prezidentské voľby na Slovensku: Ako voliť zo zahraničia?

Získajte najlepšie a najväčšie BONUSY!

Online stávková kancelária Fortuna

Bonus 70 € stávka bez rizika

Stav si
Online stávková kancelária Tipsport

Bonus až 4 000 € a 30 € zadarmo

Stav si
Online stávková kancelária SYNOT TIP

Bonus až 5 000 € a 50 € zadarmo

Stav si
18 + Hazardné hry predstavujú riziko finančných strát a vzniku závislosti.

Volieb do slovenského parlamentu sa mohli vlani zúčastniť aj Slováci žijúci v zahraničí. Ako je to s prezidentskými voľbami, ktoré nás čakajú tento rok? Prečítajte si kompletné informácie v našom článku.

JE MOŽNÉ VOLIŤ ZO ZAHRANIČIA
InformácieKandidátiPostup
Hlasovací preukaz

Slovensko Foto: Profimedia

Prezidentské voľby 2024: Slovensko – informácie a termíny

Voľby prezidenta Slovenskej republiky sú naplánované na 23. marca, resp. 6. apríla 2024. Voliť budeme s najväčšou pravdepodobnosťou opäť v dvoch kolách. Ak by sme mali spoznať prezidenta už v prvom kole, musel by jeden z kandidátov získať nadpolovičnú väčšinu všetkých oprávnených voličov spomedzi slovenských občanov, nie len tých zúčastnených.

sipka Stavte si na víťaza prezidentských volieb v Tipsporte!

O termíne prezidentských volieb rozhodol parlament a oznámil ho jeho súčasný predseda Peter Pellegrini 8. januára tohto roku. Isté je, že Slovensko bude mať nového prezidenta, pretože Zuzana Čaputová znovu kandidovať neplánuje. No a medzi topfavoritmi je práve aj spomínaný Pellegrini. Nie je však sám.

Stavte si na voľby

Kandidáti na prezidenta Slovenskej republiky 2024

Do týchto chvíľ oznámili kandidatúru, resp. o nej vážne hovorili títo adepti, ktorých nájdete v tabuľke nižšie. Sú medzi nimi dve ženy, Marta Čurajová a Beáta Janočková. Zvyšok kandidátov už tvoria muži. Aspoň v súčasnosti.

Najhorúcejšími adeptmi na prezidentské kreslo sa radia Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Odborníci vo všeobecnosti vlastne nikomu inému okrem nich reálne šance na víťazstvo ani nedávajú. Ale v zozname nájdeme aj notoricky známe mená ako Štefan Harabin, Marian Kotleba či napríklad Andrej Danko.

sipka Chcete si staviť? Prečítajte si, ako tipovať prezidentské voľby

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024 SLOVENSKO: KANDIDÁTI
MENO STRANA PROFESIA
Marta Čurajová nezávislá lektorka anglického jazyka
Krisztián Forró ALIANCIA predseda politickej strany
Štefan Harabin nezávislý bývalý predseda Najvyššieho súdu SR
Igor Matovič SLOVENSKO poslanec, bývalý premiér SR
Beáta Janočková nezávislá Iniciatíva za vymazaných rodičov
Ivan Korčok nezávislý exminister zahraničných vecí
Marian Kotleba ĽSNS bývalý župan Banskobystrického kraja
Ján Kubiš nezávislý diplomat, exminister zahraničných vecí
Peter Kuťka nezávislý tiktoker, nezamestnaný
Peter Pellegrini HLAS predseda NR SR
Miroslav Radačovský PATRIOT europoslanec, bývalý sudca

Voľby prezidenta SR 2024 poštou zo zahraničia nie sú možné

Dôležitou informáciou pre všetkých občanov Slovenska žijúci v cudzine je, že na rozdiel od parlamentných volieb nie je možné hlasovať v prvom ani druhom kole prezidentských volieb hlasovať zo zahraničia.

V súčasnosti nie je možné voliť prezidenta poštou, cez internet ani žiadnym iným spôsobom na diaľku. Ak chcete voliť prezidenta v roku 2024, musíte jednoducho prísť v danom termíne na Slovensko. Platí to aj pre tých, ktorí majú trvalý pobyt mimo územia SR.

Stavte si na voľby

Prezident, voľby 2024 – hlasovať môžete iba na území Slovenska

Všetci občania Slovenskej republiky žijúci v zahraničí, ktorí sú zároveň právoplatnými voličmi, dostanú upozornenie a konaní volieb s presnými termínmi a ďalšími inštrukciami. Ak sa chcú zapojiť, musia v súčasne platnej legislatíve doraziť v deň volieb na Slovensko. Proces hlasovania v prezidentských voľbách je potom nasledovný:

  • Ak máte trvalý pobyt na území SR, musíte predložiť volebnej komisii platný občiansky preukaz.
  • Ak nemáte OP alebo nemáte trvalý pobyt na území SR, môžete sa preukázať aj cestovným pasom, avšak v tomto prípade ste povinný predložiť čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.
  • Ak chcete voliť mimo svojho miesta trvalého bydliska, kdekoľvek na Slovensku, budete potrebovať hlasovací preukaz. Ako ho získať sa dočítate v ďalšej časti článku.

sipka Kto sa stane novým prezidentom? Pozrite si aktuálne preferencie

Voľby prezidenta SR 2024: Hlasovací preukaz, žiadosť, podmienky, pravidlá

O vydanie hlasovacieho preukazu, s ktorým môžete voliť kdekoľvek na Slovensku vrátane prenosných volebných schránok, musíte požiadať v obci svojho trvalého pobytu. Môžete tak urobiť elektronicky alebo poštou v listinnej forme. Požiadať môžete o hlasovací preukaz na prvé kolo samostatne, druhé kolo samostatne, alebo o hlasovací preukaz na obe volebné kolá súčasne.

S týmto dokumentom potom môžete prísť do ktorejkoľvek volebnej miestnosti v akomkoľvek volebnom okrsku na Slovensku, predložiť samozrejme aj svoj občiansky preukaz, a voliť ako keby ste boli v mieste bydliska.

  • Dôležité upozornenie❗ Vaša elektronická či listinná žiadosť o hlasovací preukaz musí byť na príslušný úrad doručená najneskôr 15 pracovných dní pred dňom konania volieb.

TIPSPORT online stávková kancelária

Online stávková kancelária Tipsport

TIPSPORT BONUS 4 000 € + 30 € ZADARMO

Vytvorte si účet v Tipsporte, kde na vás čaká 30 € zadarmo a bonus až 4 000 € na prvé stávky.

KLIKNI TU a získaj 30 € zadarmo

18+ Hazardné hry predstavujú riziko finančných strát a vzniku závislosti. Hrajte zodpovedne a pre zábavu! Využitie bonusov je podmienené registráciou - informácie tu.

Komentáre

Pridať komentár


Diskusné príspevky vyjadrujú názor ich pisateľov a prevádzkovateľ tohto portálu za ne nenesie zodpovednosťSÚVISIACE ČLÁNKY

Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky

Prezidentské voľby SR 2024: kandidáti, termín, kurzy

Už v marci nás na Slovensku čaká ďalšia priama voľba prezidenta. Kto sú hlavní kandidáti, ako to prebieha a čo by ste určite mali vedieť?

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v príhovore počas udeľovania štátnych vyznamenaní

Čo môže prezident Slovenskej republiky: právomoci, povinnosti

Prezident Slovenskej republiky 🏅 Aké má právomoci❓ Koľko zarába❓ Aké dlhé je jeho funkčné obdobie❓ Kto môže kandidovať za prezidenta❓

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky

Prezidentka Zuzana Čaputová: životopis, vzdelanie, deti, Facebook

Zuzane Čaputovej končí mandát ku dňu 15. júna 2024. Minulý rok v júni ohlásila, že sa nechystá opäť kandidovať. Slovensko bude mať teda...